Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Czy Rosjanie w Kaliningradzie umrą z głodu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Rosjanie zamieszkujący obwód kaliningradzki umra z głodu? Albo może zmęczeni brakiem żywności wyjdą na ulice i obalą rządy Putina bardzo szybko odwzajemniła.

Być może taka właśnie była myśl przewodnia sankcji wprowadzonych przez kraje zachodu wobec Rosji, które zresztą ta bardzo szybko odwzajemniła.


Rewelacje o głodzie panującym w obwodzie jakiś czas temu można było gdzie nigdzie przeczytać w Polsce. Tak naprawdę, osobiście chciałbym popatrzeć w oczy naszym przedsiębiorcom, którzy zainwestowali w swój biznes licząc na rozwój MRG... Co oni o tym wszystkim myślą? Co mówią?


Jak w obecnej chwili wygląda realność w obwodzie? Codzienne życie zwykłego Rosjanina, kaliningradczyka - pracownika biura czy nauczyciela?
Czy ekspedientka w kaliningradzkim supermarkecie, w wieczorowej porze po pracy knuje z mężem i sąsiadami plan obalenia rządu? Czy myśli o udziale w demonstracjach Pana Nawalnego, czy Niemcowa w Moskwie?

Drodzy Państwo mogę zapewnić, że nic takiego tutaj się nie dzieje, niestety czy jak kto woli - na szczęście.
Prawdą natomiast jest to, że życie kaliningradczyków zresztą jak i większości Rosjan w tej chwili zaczęło się wyraźnie zmieniać w gorszą stronę, zresztą nie pierwszy już raz.
Jak powiedział pewien znajomy Rosjanin:
-Bo my i tak żyjemy od jednego kryzysu, do drugiego.

Statystyki są nieubłagane. Otóż 51% mieszkańców Rosji zaczęło oszczędzać na jedzeniu, zwiększyła się sprzedaż wszelkiego rodzaju konserw, a zarazem wzrosło poparcie dla Prezydenta Putina - taki szczegół.
W samym Kaliningradzie wszędzie wyczuwalna jest atmosfera jakiegoś naprężonego oczekiwania gorszych czasów.
Obserwując sklepy, supermarkety można odnieść wrażenie, iż ludzie żyją jeszcze ze starych oszczędności. Ceny wzrosły faktycznie prawie o 100%, pensje oczywiście nie. W firmach zaczynają się masowe zwolnienia, niektórym grozić będzie widmo bezrobocia - zjawisko tak naprawdę nie znane tu.
W rozmowie ze mną znany kaliningradzki bloger Dmitrij Jewsiutkin stwierdził, że to właśnie obwód Kaliningradzki będzie największą ofiarą tego kryzysu. Chodzi o to, iż mieszkańcy obwodu w ciągu ostatnich 20 lat stopniowo odeszli od ogólnorosyjskiej tradycji ogródków działkowych, powiedział Dmitrij.
I rzeczywiście od Smoleńska aż po Władywostok w sezonie letnim Rosjanie na swych działkach oprawiają warzywa i owoce, które potem mogą stanowić pokaźny procent ich wyżywienia zimą. W Kaliningradzie ludzie od wielu lat zresztą podobnie jak w Polsce, przyzwyczaili się do tanich warzyw i owoców rosnących na półkach supermarketów, może tylko z tą różnicą, że w Kaliningradzie to supermarkety rosyjskie, a w Polsce już nie koniecznie polskie.


Rządy państw wprowadzających sankcje przeciwko Rosji, widocznie po cichu liczyły na bunty i protesty społeczne. Według mojej oceny raczej do żadnych buntów, czy tym bardziej przewrotu tu nie dojdzie.

Ludzie są zmęczeni codziennością, a życie toczy się dalej...

Tomasz Omanski, Kaliningrad

KOMENTARZE

 • smutny efekt sankcji
  czyli zaburzenia normalnych stosunków handlowych .
  Polscy rolnicy duszą się od nadmiaru warzyw a w Rosji ziemniak jest rarytasem. Kreml zmuszony był usztywnić ceny podstawowych produktów żywnościowych, bo ich ceny poszybowały w kosmos.
 • @japoniec 19:37:50
  http://www.fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/warzywa/cebula/rosja_rosna_ceny_warzyw,p647146813

  masz, nażryj się kapusty, jeśli cię stać.
  --------------------------------------------------------------------------------------
  Autorze, dobrze, że pilnujesz porządku na swoim blogu.
 • Autor
  Kaliningrad i tak ma dobrze , bo zapewne omijają embargo i sporo szmugluje się z Polski, ale w kontynentalnej Rosji mają problem.

  http://www.fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/owoce/jablka/rosja_zamrozi_ceny_jablek_i_ziemniakow,p1446862337

  Jak wg Pańskiej wiedzy przedstawia się rynek żywności w Rosji?
 • @partyzant 22:48:18
  znowu roznosisz smród swoich walonek.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY