Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
47 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Roboty za ścianami Ministerstwa Prawdy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy w Polsce istnieje już Ministerstwo Prawdy? Chyba jeszcze nie...jeszcze.

 Obserwując uważnie retorykę dyskusji politycznej w naszym kraju można zauważyć, iż od pewnego czasu coraz częściej w odpowiedzi na argumenty, czy nawet pytania, dotyczące stosunków polsko-rosyjskich, czy też wydarzeń na Ukrainie można usłyszeć magiczne słowa, które brzmią niczym zaklęcie.

Chodzi o mantrę "Propaganda Putina" albo "Prokremlowską propagandę". Owe magiczne słowa dla wielu ludzi są swoistym substytutem logicznego myślenia, nierzadko też przynoszą komfort i błogie samouspokojenie tam, gdzie trzeba zetknąć się z kwestiami, które wymagają odwagi logicznego myślenia. W ten oto sposob jedna propaganda oskarza druga Zreszta jest to naturalne i zgodne ze slowami wielkiego filozofa Artura Schopenchauera ktory powiedzial “Wypowiedz o belce w oku swego brata jest niewatpliwie sprawiedliwa ale taka niestety jest natura oka za moze widziec tylko na zewnatrz a nie wewnatrz”
W związku z powyższym, pozwolilem sobie przeprowadzić pewien eksperyment myślowy. Oto przed nami krótki fragment tekstu, który mógłby wygłosić jeden z naszych Ministrów, czy nawet wyższych funkcjonariuszy aparatu państwowego.

"Równocześnie uzyskaliśmy od Prezydenta Obamy zapewnienie, że wojska amerykańskie na terenie Polski w ciągu dwóch dni przybądą do swych miejsc stacjonowania, w których przebywają na podstawie układów miedzynarodowych w ramach umowy Partnerstwo dla pokoju oraz zobowiazań wobec NATO. Wiąże się to ścisle z obecnością żołnierzy USA w bazach NATO w Federalnej Republice Niemiec. Dopóki istnieją bazy wojsk rosyjskich w Obwodzie Kaliningradzkim, dopóty zbroją sie tam "zielone ludziki" Putina i podszczuwa rosyjski imperializm u naszych granic - obecność amerykańskiej armii w Europie i w Polsce jest zgodna z naszą najwyższą racją stanu. Jest ona także zgodna z interesem demokratycznych społeczeństw, przeciwko którym również wymierzone są zbrojenia i pogróżki Kremla zmierzającego do odbudowy sowieckiego imperium".

Ale oto, po bardzo prostej operacji polegającej na zamianie pewnych słów wedlug algorytmu: socjalizm = demokracja ,czy na przykład: Związek Radziecki = USA otrzymujemy następujący tekst:

«Równocześnie uzyskaliśmy od towarzysza Chruszczowa zapewnienie, że wojska radzieckie na terenie Polski w ciągu dwóch dni wrócą do swych miejsc stacjonowania, w których przebywają na podstawie układów międzynarodowych, w ramach paktu warszawskiego. Wiąże się to ściśle z obecnością wojsk radzieckich w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Dopóki istnieją bazy paktu atlantyckiego w Niemczech Zachodnich, dopóki zbroi się tam nowy Wermacht i podszczuwa szowinizm i rewizjonizm przeciwko naszym granicom – obecność Armii Radzieckiej w Niemczech jest zgodna z naszą najwyższą racją stanu. Jest ona także zgodna z interesem mas pracujących w NRD, przeciwko którym również wymierzone są zbrojenia i pogróżki militarystycznych i odwetowych kół Niemiec Zachodnich.»

Tekst ten zresztą został już kiedyś wygłoszony i to przez nie byle kogo, a dokładniej, przez Towarzysza Władysława Gomułkę, a było to w dniu 24 października 1956 roku w Warszawie. (link)
Zastanawia mnie jedno, czy nie dzieje się tak, że teksty przemówień dla dzisiejszych polskich Ministrów piszą programy komputerowe wykorzystując przy tym teksty z poprzedniej epoki?

Tomasz Omanski

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY