Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Czy zaatakuje nas Władimir Putin? Notatki Polaka w Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Rosja straszy atomem-Wielkie ćwiczenia","Rosja tupie nogą-Nowe groźby wobec NATO".

 "Rosja drugim zagrożeniem na świecie za wirusem Ebola", „Rosja topi rubla, nominuje gnioty do Oscara", "Prezydent Litwy: Rosja terroryzuje sąsiadów", „Rosja to kraj autorytarny", "Rosja nie chce porozumienia pokojowego", „Do czego zdolna jest Rosja pod rządami Putina?". 

Takie i inne barwne tytuły materiałów prasowych, dotyczących oczywiście nowożytnego Imperium zła wraz z jego wrogiem ludzkości Putinem, spotykamy w naszych polskich mediach ostatnimi czasy często. Najzabawniejsze jest to iż, większość autorów tego typu materiałów nie zna ani Rosji, ani nawet języka rosyjskiego i już tym bardziej Putina. Nam Polakom proponowana jest narracja (modne słowo), z której jednoznacznie wynika, iż naszym największym wrogiem jest owa mityczna Rosja wraz z jej demonicznym Putinem.

 

Czy taka narracja znajduje odzwierciedlenie w jakiś realnych faktach? Czy Rosjanie naprawdę czyhają na nasze polskie ziemie i dusze? I czy im to jest w ogóle do szczęścia potrzebne? Takie pytania wypadałoby sobie zadać. 

Poteoretyzujmy. W 1945 roku, a nawet jeszcze wcześniej (Jalta,Teheran) Jozef Wisarionowicz Stalin (Gruzin notabene), zdecydował, iż Polska będzie istnieć jako samodzielne państwo. Zwróćmy uwagę, nie jak Litwa czy Estonia, które stały się po wojnie republikami ZSRR. My Polacy mieliśmy jednak swój własny kraj “niezależny” oczywiście na miarę owych czasów. A że czasy były ciężkie to i z niezależnością różnie bywało. Na pocieszenie jednak dodać można, że i dziś z nasza niezależnością bywa różnie, choć wydawać by się mogło… czasy inne

Ale zastanówmy się - z jakiego realnego powodu Wladimir Putin, miałby na nas napadać i wcielać Rzeczpospolita do Rosji, czy też zamieniać nas w jakiś kraj Nadwiślański (też modne słowo ostatnio), jeśli nie zrobił tego nawet Stalin? Choć narracja owych czasów o niebo bardziej sprzyjała Stalinowi, niż dziś Putinowi. Żadne realne fakty nie przemawiają za opcja napaści zielonych ludzików Putina na nasz kraj, a sugestie generałów o rzekomym zagrożeniu należy, wydaje się przyjmować z ostrożnością, wszak pamiętajmy, iż zawodem generałów jest profesjonalna walka o pokój, a że czasami po tej walce kamień na kamieniu nie zostaje, to już całkiem inna historia.

 

 Wracając do faktów, jak mawiał bodajże nasz rodak Feliks Edmundowicz Dzierżyński, jeśli fakty nie potwierdzają z góry narzuconej tezy(narracji), to tym gorzej dla faktów. 

W dzisiejszych czasach, w Polsce w ogóle znalezienie jakiegoś pozytywnego materiału o Rosji w naszych i tym bardziej nie naszych mediach graniczy z cudem! Człowiek rozumny (homo sapiens) zadaje sobie zatem pytanie. A jak to się stało ze jeden ów kraj skupił w sobie tyle zła i niegodziwości?? I czy rzeczywiście jest aż tak tragicznie? Niechciałbym rozwodzić się tu o potrzebie dobrosąsiedzkich, mimo wszystko jednak relacji i temu podobnych historii- o tym napisano już nie mało (Choć wcale nie tak dużo). Zastanówmy się jak postrzegają nas Rosjanie? Co o nas myślą? Co mówią o Polsce? I czy w ogóle mówią? Czy przy słowie Polska i Polacy ogarniają ich emocje tak samo jak nas gdy mówimy o nich? Otóż nie. Zdecydowana większość Rosjan do Polski i Polaków ma stosunek obojętny, mniej więcej taki jak my do Portugalii i Portugalczyków, a wiec „ogólnie mili ludzie” „tak słyszałem cos o Polsce” „nie lubią nas chyba” „mój pradziadek był Polakiem” 

Tego typu odpowiedzi usłyszymy od nich zapytując o Polskę. Warto mówić także o tym, iż większość Rosjan boryka się do tej pory jeszcze z kompleksami narodowymi (kompleks ubogich krewnych nazwałbym to tak). Ja sam osobiście pamiętam upodlenie tego sympatycznego przecież narodu w połowie lat 90tych, gdy szalona hiperinflacja pożerała oszczędności ich życia, a oni nocami na mrozie paląc ogniska stali w kolejkach do banku by wypłacić swoje pieniądze, za które nie rzadko można było już kupić tylko parę bochenków chleba. 

Pamiętam, też czasy gdy w sferze budżetowej nagminnym było nie płacenie pensji pracownikom po 4-6 miesięcy, notabene te okropne czasy zbiegły się z rządami Pana Kasjanowa i Niemcowa, którzy dziś są zapraszani do Polski i prezentowani nam jako rosyjska “opozycja”. Chyba nie trzeba tłumaczyć do jakiego stopnia są oni skompromitowani w swym własnym kraju. 

Większość Rosjan z niepokojem i troska spogląda na przyszłość swej ojczyzny. Federacja Rosyjska na dzień obecnie ma dużo problemów wewnętrznych, zarówno politycznych jak i ekonomicznych, ich problemy dla nas Polaków są całkowitym terra incognito, ale bądźmy pewni z największa niechęcia społeczeństwo rosyjskie myśli o jakichkolwiek konfliktach, a już tym bardziej militarnych. Nie mówię tu o krzykliwym marginesie ludzi opętanych mania wielkości-tacy znajda sie wszędzie. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż Rosjanie są podzieleni pod względem opcji politycznych, poglądów na historie swego kraju, a także na koncepcje jego rozwoju. Wśród Rosjan mamy do czynienia z postawami bardzo zbliżonymi, do naszych Polskich czyli wątpliwości dotyczących reform, nieufności wobec władz, czy tez bezsilnej ironii wobec administracji państwowej 

 

Tak wiec pusty śmiech ogarnia mnie Polaka, który połowę swego życia spędził w Rosji ,gdy czytam żarliwe zapewnienia niektórych mediów, oraz aluzje naszych polityków o rzekomo przygotowywanej napaści Rosji na Polskę. Zazwyczaj w takich momentach zadaje sobie pytanie-Skąd to się bierze? Czy głosiciele teorii wojny czy tez "kraju nadwiślańskiego" wierzą w to co mówią? A może to zwyczajny cynizm? 

 

My Polacy z wielka niechęcia, a nawet z pewnym oburzeniem słuchamy komentarzy obcokrajowców dotyczących naszego kraju, nie zawsze przychylnych nam przecież. Protestujemy przeciw mieszaniu się innych państw w wewnętrzne sprawy Polski, i słusznie! Ale czy sami nader chętnie nie chcemy uczyć sąsiadów ze wschodu naszej polskiej mądrości?

Dajmy im prawo do samodzielnego decydowania o losach ich kraju, nawet jeśli to będzie dla nich dość droga lekcja.

 

 

Tomasz Omanski

KOMENTARZE

 • Witam bardzo Serdecznie Polaka z Rosji (z Kaliningradu)
  Witam Pana Serdecznie.

  Znakomity artykuł, tak jak i kilka innych, które pan dzisiaj opublikował w Neon24.pl.

  Bardzo cieszę się, że otworzył Pan swojego bloga u nas i mam nadzieję na długą i owocną współpracę - z Panem i portalem polska-kaliningrad.ru.

  Proszę o kontakt na PW.

  Ryszard Opara
  Redaktor Naczelny
 • @partyzant 23:26:11
  partyzant - tyś juz dawno powinien pracować dla FSB albo CIA, tyle cos ty spisków tu odkrył, tylu pejsatych dziennie odkrywasz, tylu namierzyłes parchów.A może ty to tylko taka ściema i dla MOSAD-u lody kręcisz, kto wie, kto wie.

  Chopie wyślij swoje CV do Putina lub Obamy a może cie przyjmą.

  Czy dziś juz koniec ? daj innym cos napisać
  pa,pa,pa
 • Ostatnio czytałem o bilansie operacji Możejki.
  11 miliardów zł. odpisanych w straty, tyle Polacy już zapłacili z tę imprezę. Było to łatwe do przewidzenia, bardzo łatwe. A jednak Kaczyńscy (z cichym poparciem reszty władców Polski) weszli w to. Tylko po to aby zrobić drobną złośliwość Rosji, drobną bardzo. Przecież to są psychopaci, bardzo niebezpieczni psychopaci. My zamiast na nich głosować, powinniśmy ich dożywotnio pozamykać w psychiatrykach, dożywotnio. Jabłka nam padły bo był kolejny pomysł na drobną złośliwość. Gdy włączam gaz to się boję, coś syczy, psyka, woda leci - chrzczony. Dajemy gaz banderowcom, żeby dopiec Rosji.
  Wbrew temu co być może konfabuluje naiwnie Piskorski Rosja nie jest od uszczęśliwiania Polaków, tylko Rosjan i narodów Rosji (jak łatwo na to wpaść). Rosja ma swoje interesy a nas na w dupie zwyczajnie, nie ich cyrk, nie ich małpy. Więc co WY byście na ich miejscu zrobili? Dokładnie to - nie fikajcie, bo walniemy atomówkę na Warszawę.

  https://www.youtube.com/watch?v=V7Ku54P4HC0
 • @vortex 00:02:16
  Jeszcze raz powtarzam, bo robi się coraz bardziej groźnie dla Polaków, tych co nas wysyłają na wojnę z Rosją, tych co nas wyzywają od agentów Putina - zwartymi szeregami wysyłać do psychiatryka. A jeszcze lepiej od razu do piachu, w piachu jest dużo miejsca, a wyjdzie taniej.
 • @vortex 00:13:33
  Nawet trochę przypomina Borusewicza, który pokiwał groźnie palcem w bucie i nawet myślał że Putin się wystraszy.

  https://www.youtube.com/watch?v=50W4DCW6lOg
 • @vortex 00:41:08
  On w ogóle przypomina typowego "polskiego" polityka, tę naszą "elitę" ;-))))))))))))))).
 • @vortex 00:52:35
  Głupkowato zadowolony, głupkowato uśmiechnięty, głupkowato paplający - polski polityk doby obecnej.
 • @Pope Nimrod 04:24:03
  Wklejasz wciąż to samo, zatem sprawdziłem.
  Te zdjęcia u góry to nie ma co sprawdzać, to plakietki związane z wysłanymi przez USA satelitami szpiegowskimi. Te akurat budziły zdziwienie wielu ludzi, co jasne.
  Natomiast poniżej, poszukałem o tym zdjęciu w niebieskich szlafrokach. Nic specjalnego, podczas jakiegoś szczytu światowego (akurat odbył się w Wietnamie) ubrali ich na koniec w tradycyjne stroje wietnamskie. I tyle, żadnych podtekstów nie było. Tutaj tekst o tym.

  http://forum.prisonplanet.com/index.php?topic=77981.0

  A ty jesteś oszust i manipulator.
 • @Pope Nimrod 16:15:24
  Dobra, dobra, nie rób się taki wzniosły filozof, skoro wszyscy doskonale wiedzą że jesteś zwykłym oszustem.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY