Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Tani rubel sprzyja wycieczkom do Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Znaczny spadek wartości rosyjskiego rubla względem złotówki bez wątpienia negatywnie wpłynął na wizyty mieszkańcow obwodu kaliningradzkiego w Polsce.

 Bez wątpienia zauważyli to niektórzy właściciele sklepów w województwie warmińsko-mazurskim.

Ale jak mówi stare polskie przysłowie "nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło" zresztą w języku rosyjskim jest analogiczne i tłumaczone na polski brzmi "nie ma złego bez dobrego" (niet chuda bez dobra).
Mam na myśli teraz na przykład ceny paliwa w obwodzie kaliningradzkim i myślę, że mieszkańcy Elblaga znają je dość dobrze.
Nawiasem mówiąc chciałbym tu trochę przestrzec amatorów rosyjskiego paliwa przed kupowaniem go na niepewnych stacjach benzynowych w obwodzie - ze wzgledu na możliwość zatankowania paliwa naprawdę niskiej jakości.Jednak dzisiejszy tekst dotyczy czegoś innego.
Mowa będzie o podróżach. Podróżach do Rosji.
Zacznijmy od wizy. Ze względu na funkcjonowanie Małego Ruchu Granicznego mieszkańcy Warmii i Mazur powinni pamiętać, że pozwolenie MRG dotyczy tylko poruszania się po obwodzie Kaliningradzkim.
Koszt wyrobienia jednokrotnej wizy do Rosji na 2 tygodnie to okolo 100 zł plus opłata wizowa. Formalności można załatwić przez jedną z licznych firm pośrednictwa wizowego do Rosji (w internecie mozna je znaleźć bez problemu).
 
Wbrew rozpowszechnianym opiniom Rosja należy do krajów dość bezpiecznych dla turystów, jeśli oczywiście będziemy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z reguły obywatele innych krajów w Rosji otaczani są szacunkiem i spotykają się z gościnnością mieszkańców. Wie o tym każdy kto w Rosji bywał. Od razu chcę zastrzec, że mowa tu o prawdziwych turystach a nie o "turystach benzynowych" którzy stanowią odrebną kategorię. A o tym trzeba by napisać już całkiem odrębny artykuł.
 
Z Kaliningradu do Rosji można dojechać pociągiem bądz dolecieć samolotem. Pamiętajmy jednak, że obywatele Polski podczas przejazdu pociągiem z Kaliningradu do Moskwy obowiązkowo powinni posiadać wizę białoruską. Wizę taką można w trybie ekspresowym załatwić w Konsulacie Białorusi w Kaliningradzie, ale zajmie to minimum 1 dobę, co wymagać bedzie od nas co najmniej jednego noclegu w obwodzie.
Pociąg z Kaliningradu do Moskwy jedzie 24 godziny i składa się tylko z wagonów sypialnych tzw "kupe" (przedziały zamknięte 4-osobowe) i "platzkarta" (odpowiednik naszej kuszetki). Cena biletu w jedną stronę do Moskwy na kupe to 4400 rubli a na platzkart to juz 2200 rubli. Wszystkie informacje o połączeniach kolejowych w Rosji znajdziemy na portalu rosyjskich linii kolejowych www.rzd.ru
Z Kaliningradu można też dojechać do Sankt Petersburga. Podróż trwać będzie połtorej doby i rownież potrzebna nam będzie białoruska wiza tranzytowa (kosztowała ostatnio 15 euro). Cena biletu do Sankt Petersburga to 4700 rubli w jedną stronę za "kupe" i 2700 rubli za "platzkart".
 
18 kilometrów od centrum Kaliningradu znajduje się lotnisko Chrabrowo. Za 500 rubli można do niego dojechać taksówką bądź za 50 autobusem. Osobiście polecam jednak taksowkę.
Lotnisko Chrabrowo ma połączenia z wieloma miastami Rosji, ale także Białorusi oraz z paroma miastami Unii Europejskiej. Lata tu parę rosyjskich linii lotniczych, ale pamiętajmy że ceny na bilety wszystkie te linie mają dość zbliżone.
Pozwoliłem sobie skalkulować dla Państwa koszt biletu lotniczego linii lotniczych S7 w obie strony z Kaliningradu do Irkucka z przesiadką w Moskwie. Oczywiście ceny zależą od wielu czynników, ale jeśli założymy, że wylot miałby nastąpić 25 kwietnia, a powrót 1 maja to cena takiego biletu równa się 26 310 rubli co przy obecnym kursie daje nam 1500 złotych.
 
Tygodniowa wycieczka nad Bajkał przy obecnym kursie rubla dodając nawet koszty załatwienia wizy i zakwaterowania oscylowała by w granicach 2500 złotych. Być może warto spróbować?
 
Tomasz Omanski

KOMENTARZE

 • To są sprawy oczywiste.
  Padł biznes ropa i gaz, ale zaczynają się rozliczne inne biznesy. Choćby turystyka do Rosji. Rosja wielki piękny kraj, wielu przyjedzie. Do Rosja zamiast kasy za ropę i gaz zaczyna napływać w dużych ilościach kasa za co inne. I tyle z tych sankcji, nic nie warte.
  A jak oni teraz ruszą sprzedawać swoje całkiem dobre uzbrojenie za 1/2 cen zachodnich. Zresztą, chyba już ruszyli, kupcy przepychają się w kolejce. Nasze palanciarstwo co oferowało wierność po grób swoim oficerom prowadzącym z Mossad czy CIA, jest nieco skonsternowane. Liczyli na duże frukty za sprzedawanie Polski, a tutaj coś nie tak. Czy Ruscy na powrót przyjmą ich do służby, jakby coś nie wyszło? Oni mieć duży problem i duża ból głowy teraz.
 • A tutaj nie do końca prawdziwy film o ruskich potworach co wychodzą z jamy i dzieci się ich boją.
  Film nie do końca prawdziwy, bo nie uwzględnia Polski. Bardzo mi przykro, ale Polska została uprzemysłowiona przez tych "ruskich okupantów" w okresie rozbiorów. Jest oczywiście wersja propagandowa dla idiotów jak to Polska upadła gospodarczo wtedy pod butem ruskim. Ale wystarczy poświęcić kilka wieczorów w jakiejś bibliotece uniwersyteckiej nad fachową literaturą (nie nad bredniami propagandowymi). Wyszukiwać pod hasłem "rozwój gospodarki Polski w XiX wieku", aby się przekonać że to za tego strasznego "ruskiego okupanta" została zbudowana potężna polska gospodarka. Każdy wie, że ruski okupant to potwór, co zjada dzieci na śniadanie. Jużeśmy się go pozbyli, więc po ćwierć wieku już nam pozostało coś tam z przemysłu, przechodzimy do etapu żarcia byliny. Precz z ruskim okupantem, precz po trzykroć.

  https://www.youtube.com/watch?v=T65SwzHAbes
 • @vortex 01:32:19
  A wiecie że gdy rozpoczynała się I Wojna Światowa bywało że polskie babcie całowały buty kozaków którzy pod Rosją ruszali na bój z Niemcami/Prusakami. Tak było. Czy polskie babcie są głupie? No nie są. Ale to zostało wygumowane z naszej historii. Jak też to że na początku I Wojny Światowej 200 tysięcy Polaków powstrzymało nagłą niemiecką ofensywę. Nie unikali boju, walczyli, bo uważali że walczą o Polskę. Mieli rację. Niemcy by zrobili z nas Irokezów (oni tego nawet ne kryli, mówili to wprost nie kryjąc pogardy dla Polaków).
  A kozacy są znani z tego, że w Polsce zaprowadzali po powstaniach porządek waląc nahajkami po grzbietach gdzie popadnie. Czy polskie babcie są głupie?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY