Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Przejścia graniczne z obw. Kaliningradzkim. Droga przez mękę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od 14 lat mieszkam jedną, a czasami nawet obiema nogami w Kaliningradzie. Dla Polaka jest to ciekawe doświadczenie i z czasem człowiek przestaje się tu dziwić nawet bardzo niezwyklym zwyczajom

Niestety los emigranta jest smutny, śpiewał o tym jeszcze wielki rosyjski poeta i piosenkarz Igor Talkow. Mowa będzie o granicy, a dokładniej o jej przekraczaniu. Czynność ta niestety nie należy do przyjemnych, a mówiąc krótko, pomimo tego, iż na przestrzeni ostatnich 15 lat Polska oraz UE zainwestowały w odcinek granicy z obwodem kaliningradzkim kolosalne pieniądze to niestety obsada kadrowa przejść granicznych pozostawia wiele do życzenia. Przyjrzyjmy się zatem funkcjonariuszom po obu stronach granicy.

Część I Polska

Po stronie polskiej zresztą jak i po rosyjskiej na przejściach granicznych zmuszeni są do współistnienia urzędnicy z rożnych resortów. Najbardziej zauważalne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czyli Straż Graniczna i Ministerstwo Finansów czyli Urząd Celny. Już sama współpraca urzędników podporządkowanych rożnym kierownikom widocznie może powodować pewien zamęt (lub często zastój) na przejściu granicznym. 
Do tego trzeba dodać codzienną rutynę którą dobrze spuentował jeden z polskich celników mówiąc że dla niego turysta to ta osoba której nie poznaje z twarzy. Charakter ruchu na przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim częstokroć prawdopodobnie musi zniechęcać funkcjonariuszy granicy do kontaktów z ludźmi w ogóle, podobnie jak dzieje się w przypadku takich zawodów jak pracownik call-centrów, akwizytor czy tez kasjer w supermarkecie. 
Zniechęcenie to nie rzadko widoczne jest na ich twarzy już przy wypowiadaniu (bądź nie wypowiadaniu) słów "dzień dobry".

Nie wiem czy jest to prawda ale polscy bywalcy rosyjskich stacji benzynowych twierdzą, że pracę w Straży Granicznej w tajemniczy sposób otrzymać można tylko po znajomości i że nie rzadko decydują także względy pokrewieństwa. Okres szkolenia na Strażnika Granicznego w Polsce wynosi 8 miesięcy, co nie napawa tez zbytnim optymizmem. Dla porównania można powiedzieć, że Strażnik Graniczny w Rosji musi zakończyć uczelnie wyższą wojskową, a nauka tam trwa 5 lat i tylko po zakończeniu takiej uczelni i pewnym okresie praktyki może pracować na przejściu granicznym.

Ostatnie 14 lat moich obserwacji niestety udowadnia niereformowalność funkcjonariuszy polskich przejść granicznych. Ich opieszałość i często totalny brak profesjonalnej kultury dopełnia tylko czarę goryczy. Weźmy na przykład kwestie machania ręką na podjeździe do kontroli paszportowej. Przed wjazdem pod wiatę zobaczyć możemy cały szereg sygnalizacji świetlnych, ale widać są one tak skonstruowane iż ich przełączenie (z czerwonego na zielony) wymaga tytanicznego wysiłku wejścia do budki, wiec pozostaje machanie ręką, a jeśli trafi się jakiś nierozgarnięty podróżnik fajtłapa i wjedzie na kontrole bez machnięcia ręką to momentalnie zostaje potraktowany jako wrog osobisty Pana straznika. Zaczynaja sie nieuprzejmosci i pogrozki mandatem. Jednym slowem - tragedia! Osobiście nie raz bylem świadkiem takich żenujących sytuacji. 
Nie rzadko również spotkać się można ze zwracaniem się per "ty' do podróżujących Rosjan. Oczywiście zdarzają się również bardzo mili i profesjonalni funkcjonariusze po polskiej stronie ale jak głosi stare przysłowie „całą beczkę miodu może zepsuć jedna łyżka dziegciu”

Najbardziej niestety w oczy rzuca się opieszałość naszych Strażników Granicznych oraz celników. Opieszałość ta nie rzadko doprowadza do wielogodzinnych kolejek na przejsciach granicznych. Tak właśnie wyglada wnikliwe spojrzenie na funkcjonowanie polskich przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim. W następnej części postaram się równie krytycznie spojrzeć na prace rosyjskiej części granicy. CDN

Tomasz Omanski

KOMENTARZE

 • Dużo treści
  ale niewiele z tego co się tak naprawdę dzieje na takich przejściach. Znam doskonale pracę SG,celników,przemytników.Oczywiście nie z tego terenu.
 • @Autor
  Dla mnie bardzo cenne obserwacje. Pisze ktoś kto to widzi naprawdę, na własne oczy, a nie powiela mitów krążących wśród pismaków ( jak na przykład na temat Białorusi). Poza tym podpisuje się nazwiskiem czyli bierze odpowiedzialność za swoje słowa.
 • @kfakfa 08:38:24
  Prosze opowiedziec co tam tak naprawde sie dzieje) Ja tez slyszalem opowiesci o korupcji i ukladach ale nie chce rozpowszechniac ploteek jesli Pan to mial na mysli
 • Uprzejmości graniczne
  "Okres szkolenia na Strażnika Granicznego w Polsce wynosi 8 miesięcy, co nie napawa tez zbytnim optymizmem. Dla porównania można powiedzieć, że Strażnik Graniczny w Rosji musi zakończyć uczelnie wyższą wojskową, a nauka tam trwa 5 lat i tylko po zakończeniu takiej uczelni i pewnym okresie praktyki może pracować na przejściu granicznym." Oczywiście, przez te 5 lat nauki rosyjscy pogranicznicy uczą się głównie tysiąca sposobów świadczenia uprzejmości i serdeczności, z których zresztą te służby bardzo słyną. Strażnik graniczny w Polsce jak można by sądzić z Pana wywodów, nie ma ukończonych studiów, a całe jego wykształcenie ogranicza się do 8-miesięcznego wyszkolenia. W Kaliningradzie byłem tylko raz, i to przed wieloma laty, chyba jeszcze za ZSRR, ale wtedy to akurat twarze po tamtej stronie granicy były bardziej posępno-groźne, nieprzystępne. Może zresztą po obu stronach przejścia "swoich" traktuje się sympatyczniej, niż tych z przeciwka. W każdym razie, jest Pan pierwszą osobą od której słyszę, że to polscy urzędnicy w porównaniu z kolegami zza północno-wschodniej miedzy są bardzo nieuprzejmi.
  "Oczywiście zdarzają się również bardzo mili i profesjonalni funkcjonariusze po polskiej stronie ", bo po rosyjskiej to oczywiście sam miód...

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY