Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Przejścia graniczne z obw. Kaliningradzkim. Cześć II Rosja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po zatankowaniu pełnego baku paliwa na najbliższej stacji benzynowej po rosyjskiej stronie granicy wracamy do domu. Przed nami jednak odprawa paszportowa.

Rosyjscy pogranicznicy ruszają się o wiele żwawiej od polskich i jest to fakt bezsprzeczny, trochę gorzej z celnikami gdyż tu trzeba dopełnić formalności związanych z wwozem i wywozem samochodu- upierdliwa bumażka i to niekiedy w dwóch egzemplarzach wydatnie wydłuża czas załatwienia formalności. Zdarza się niekiedy, że komputer złośliwie się zawiesza i wtedy naprawdę odprawa celna potrafi się wydłużyć. Na rosyjskiej granicy podobnie jak na polskiej, współpracują ze sobą rożne resorty i jest ich tu nawet więcej niż po polskiej stronie. Tym niemniej całość odprawy odbywa się dość sprawnie. Osobiście rzuca mi się w oczy różnica w prędkości pracy Straży Granicznej w Polsce i Rosji. Rosjanie wszystkie czynności wykonują po prostu co najmniej parę razy szybciej. Jednak i tutaj będziemy poczęstowani przysłowiową łyżką dziegciu. Mowa o pieniądzach. Od wielu lat w przygranicznych rejonach Polski, wśród tak zwanych "turystów" krążą pogłoski o banknotach z wizerunkiem Wielkiego Teatru w Moskwie, wkładanych przez Polaków do swych paszportów. Oto co na ten temat pisała niedawno Gazeta Olsztyńska:

"Pracownicy Izby Celnej w Olsztynie sprawę znają bardzo dobrze. — Docierają do nas sygnały o systematycznie wymuszanych datkach, chociaż niedużych — mówi Ryszard Chudy, rzecznik IC. 
— Jakiś czas temu powstał nawet list otwarty sygnowany przez duże grono mieszkańców. Pismo zostało skierowane do władz rosyjskich, ale także do polskich oraz służb. My jako służba celna mamy z Rosjanami stałe kontakty. Raz w miesiącu na różnych przejściach odbywamy spotkania na poziomie zastępców szefów. Zgłaszamy wtedy, że docierają do nas skargi. Zwykle słyszymy w odpowiedzi, że nie znają sprawy, ale to sprawdzą. Wszystko zazwyczaj kończy się stwierdzeniem, że takie zdarzenia nie miały miejsca. Generalnie dialogu, aby sytuacja się zmieniła, nie ma -- wyjaśnia rzecznik."

Spróbujmy pofantazjować i policzyć o jakich sumach w ogóle mowa? Jeżeli założymy, że każdy "podróżnik" z Polski na granicy żegna się z suma 100 rubli, pomnożymy to przez 17 tysięcy (tylu średnio "podróżników" pojawia się codziennie na wszystkich czterech przejściach granicznych z Polską), a następnie podzielimy przez 2 (gdyż polowa z nich to obywatele Rosji) to otrzymamy sumę 850 tys rubli dziennie na 4 przejściach. Miesięcznie daje to 25,5 miliona rubli.(Wg. kursu NBP  1 850 000 zl) Proszę się jednak za bardzo nie podniecać tą sumą, gdyż musielibyśmy ją podzielić jeszcze przez 4 (ilość przejść granicznych). Taka oto fantastyczna algebra.

Jeśli legendy o 100 rublowych banknotach są prawdziwe to należy zauważyć, iż proceder ten można by przerwać na 2 sposoby. Pierwszy to zdecydowane działania kierownictwa Rosyjskiego Urzędu Celnego, a drugi to zorganizowana forma protestu ze strony polskich amatorów rosyjskiego paliwa, polegająca na przykład na masowym, podkreślam masowym, zaprzestaniu wkładania banknotów do swych dokumentów.

Osobiście spokoju mi nie daje jedno pytanie. Otóż czy autorzy otwartego listu do władz, o którym pisze wyżej wspomniana Gazeta Olsztyńska, dalej wkładają banknoty do swoich paszportów ?

Na zakończenie

W ciągu ostatnich 5 lat w Rosji paliwo podrożało z 25 do 35 rubli za litr. Rentowność benzynowego biznesu ratuje obecnie tani kurs rubla. Z obecną dynamiką wzrostu cen paliwa w Rosji, za parę lat przejścia graniczne z obwodem będą świecić pustkami.

Tomasz Omanski

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY