Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Czy uchodźcy zechcą zamieszkać w Polsce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polskie ośrodki dla uchodźców z wyglądu zewnętrznego bardziej przypominają wiezienia niż miejsca zamieszkania ludzi a i od wewnątrz nie wiele się różnią.

Parę lat temu głośna była historia dziennikarza, który pod zmienionymi personaliami zamieszkał w takim ośrodku. Numery zamiast nazwisk, obowiązkowe apele, kraty w oknach -  to wszystko bądźmy szczerzy - nie zachęca do zamieszkania 

Stad tez ludzie których z Azji przemyca się sporadycznie ciężarówkami do UE i wysadza w Polsce po prostu placzą.
Władza w naszym kraju który przestał być domem dla 3 milionów Polaków a i dla pozostających jest nie zbyt gościnny bez wątpienia poradzi sobie i z uchodźcami, którzy o ile do nas trafia to szybka uciekną, byle dalej na zachód.
 
Nie wiem czy taki stan rzeczy może nas Polaków napawać optymizmem czy tez nie. Tym nie mniej możemy być spokojni - gdyż system pracy z cudzoziemcami w Polsce częstokroć opiera się jeszcze na przepisach z czasów Józefa Stalina. I tak na przykład obywatel RP chcący zaprosić gościa z poza UE (np ze wschodu) musi wylegitymować się prawem do własności mieszkania z odpowiednia ilością metrów kwadratowych. itd itp  Całość procedury wystawienia zaproszenia na jednokrotna wizę  może trwać 3 tygodnie. Pod tym ale także i wieloma innymi względami Polska jest hybryda Unii Europejskiej i wczesnego PRL z jego sposobami na interpretacje prawa - tak by obywatel "nie mogl podskoczyć"
 
Dlatego nie martwiłbym się zbytnio by ktokolwiek w ogóle zechciał na dłużej u nas się zatrzymać mając do dyspozycji otwarte granice UE
Bądźmy dobrej myśli! System zadziała!
 
 
Tomasz Omanski
PS Osrodek dla uchodzcow w Bialymstoku
 
 
 

KOMENTARZE

  • @ Autor
    Ci co zostali skierowani do nas służbowo, to zostaną. Pozostali czmychną i to szybko.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY