Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Rosyjskie media o budowie gazociągu przez terytorium Polski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na ten temat wypowiedział się szef polskiego MSZ - Witold Waszczykowski w wywiadzie dla niemieckiego tabloida Bild

"Chcielibyśmy, aby w przyszłości gazociągi z Rosji do Europy Zachodniej przechodziły również przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Byłoby to dowodem solidarności i partnerstwa UE z krajami Centralnej i Wschodniej Europy", — powiedział Minister Spraw Zagranicznych Polski.

Plany dotyczące poprowadzenia gazociągu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej już były. Zatem, dlaczego nie zostały one wcielone w życie, przypomina nam wiodący ekspert Europejskiego Związku Przemysłu Ropy i Gazu - Rustam Таnkajew.

Rustam Таnkajew – wiodący ekspert Europejskiego Związku Przemysłu Ropy i Gazu
"Pod względem technicznym to dawno temu wszystko zostało uzasadnione. Funkcjonuje projekt o nazwie: "Jamał-Europa Zachodnia-2". Jak wiadomo, projekt gazociągu "Jamał-Europa Zachodnia", który powstał już po rozpadzie Związku Radzieckiego, zakłada powstanie co najmniej dwówch nitek, a może nawet trzech. Jednak po tym, jak powstała pierwsza, okazało się, że z tego systemu gazociągów korzystają zarówno Polacy, jak i Białorusini w celu politycznego nacisku na Rosję. 
Mniej więcej to samo obserwujemy z Ukrainą i dlatego budowa drugiej nitki została odłożona, a zamiast niej z czasem powstał "Potok Północny". 
Polacy zawsze byli bardzo zawodnymi partnerami. Na początku skusili Rosję pewnymi projektami, a potem wykorzystywali te projekty w sposób absolutnie nieekonomiczny. W związku z tym nie sądzę, że Gazprom się zgodzi, chociaż w tym jest bardzo poważny ekonomiczny podtekst, ponieważ gazociąg z już istniejącym projektem powstałym na lądzie jest o wiele tańszy, niż "Potok Północny-2". W związku z tym, oczywiście, i dla Gazpromu, i dla Europy jest to bardziej opłacalne, bo tak czy inaczej, cena budowy obowiązkowo będzie zawarta w cenie gazu. Właśnie dlatego budowa drugiej nitki gazociągu "Jamał-Europa Zachodnia" doprowadziłaby do tego, że ceny gazu rosyjskiego byłyby niższe na rynku europejskim".

Warszawa wcześniej wielokrotnie wyrażała niezadowolenie odnośnie planów Niemiec z budową gazociągu "Potok Północny-2", który nie uwzględnia Polski. Prezydent Andrzej Duda tak mówił w grudniu: "drugi gazociąg "Potok Północny" szkodzi nie tylko polskim interesom, ale też pogłębia nasze uzależnienie od Rosji". Ostatnie wypowiedzi z Warszawy komentuje Dyrektor Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie - Tomasz Оmański.

Tomasz Omański – Dyrektor Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie

"Jak widać polski rząd liczy na bardzo krótką pamięć przywódców państw Europy, a także Rosji. O ile mi wiadomo, sporo lat temu szefostwo Federacji Rosyjskiej proponowało nam budowę jakiejś nowej nitki gazociągu "Jamał", ale wówczas przez rząd Polski, w tym także przez Jarosława Kaczyńskiego ta kwestia została odrzucona. Zrobiono skandal, że za wszelką cenę ten gazociąg powinien być poprowadzony przez Ukrainę, aby, broń Boże, nie ucierpieli nasi ukraińscy bracia. Wydaje mi się, że teraz te oczekiwania i wypowiedzi, aby gazociąg przebiegał przez terytorium Polski — to wszystko pozostaje w sferze złudnych nadziei".

Wcześniej Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Węgry, Rumunia i Słowacja wysłały do Brukseli wspólny krytyczny list dotyczący budowy "Potoku Północnego-2". Wskazywali oni, że projekt gazociągu może zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu i jednocześnie osłabić bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że projekt "Potok Północny-2" zakłada budowę dwóch nitek gazociągu od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie po wybrzeże Niemiec.

http://www.bfm.ru/news/312206?quoteId=6338

 

KOMENTARZE

 • autor
  To usrael nakazał Kwaśniewskiemu lansować budowę gazociągu Jamal 2 ale przez Ukrainę, podtrzymał i pilnie realizował polecenia Waszyngtonu L. Kaczyński. Rosjanie widząc co się dzieje wybudowałi wspólnie z niemcacami nitki ,,gazociąg północny" Polska straciła rocznie około 5 mld zł. oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski bardzo spadło. Dlaczego tak postąpiono, dlatego, że już w tamatych czasach ukraina i Polska były pod okupacją usraela (U wymknęła się za Janukowycza) i wiedzieli, że usrael będzie szantażował w razie czego blokowaniem przesyłu gazu z Rosji do UE.
  Za taką decyzję L. Kaczyński i Kwas powinni trafić przed TS.
 • Do @Wrzodak Z. 09:38:54
  Zgadzam sie z panem ze te ścierwa żydo-chazarskie powinni stanąć przed sądem karnym za NISZCZENIE GOSPODARKI I INTERESÓW POLSKI !!!
  !
  Słowianie ! jak sie doczekamy że żydostwo będzie odpowiadać karnie za NISZCZENIE POLSKI ! to wtedy będzie znak że mamy WOLNĄ POLSKĘ !!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin lach ! POLSKA POWINNA BYĆ NEUTRALNA !
 • @Wrzodak Z. 09:38:54
  W większości spraw się z Panem zgadzam, mam jednak duży problem.
  Rosja z Niemcami od ponad dwustu lat wspólnie rozmontowują POlskę , bo tylko taka osłabiona i uzależniona od nich pozwala Rosji i Niemcom realizować wspólne plany. Miejsca na niepodległy i silny byt państwowy między nimi nie ma. Takie jest nasze położenie geopolityczne, zresztą dzień współczesny taki stan rzeczy potwierdza. Wydaje się, że tylko wspólne działanie z największym zbójem świata (USA) którym układ niemiecko - rosyjski kością w gardle staje pozwolił by nam przy zachowaniu możliwie partnerskich relacji z USA (potrzebny silny patriotyczny rząd) zachować niepodległość i odrodzić się w silne państwo.
  Nie wierzę , że przebijemy Niemcy w partnerstwie z Rosją, a bez tego zostaniemy przemieleni interesami geopolitycznymi tych dwóch państw i marna nasza przyszłość. MOżna powiedzieć, że po prostu jej brak.
  Jak Pan widzi tę sytuację.
 • @zadziwiony 12:34:55
  Widzę podobnie, tylko władzę w Polsce musi mieć Prezydent, Rząd, Parlament nie przesiąknięty agenturą obojętnie którą. By chcieć mieć takie rzady, to trzeba mieć takie społeczeństwo, niestety ale Naród jest pochłonięty wielką michą i szerokim łóżkiem, wygrać sprawę Polski można tylko przez uświadomienie narodu.
  Usrael, ten największy bandyta ma kontrolę nad Polską od 89 roku nie przerwanie i co Polski faktycznie nie ma, ponieważ instrukcje obronne, polityki zgranicznej, pieniądza, ekonomii zapadaja w Waszyngtonie, polityki gospodarczej, prawnej, w Brukseli. Nie może istenieć tak Polska, TL jest ważniejszy od KP, umowa stowarzyszeniowa z UE także. Ja pragnę polityki partnerskiej z Rosją ale tą chrześcijańska, co buduje kościoły a nie burzy.
  Co do fundamentalnych spraw, to jestem wrogiem cywilizacji zachodu, jak: pedalstwa, masonerii, sekt, kłmasta, zbrodni, wyzysku, niszczenia wiary, górowaniem szatana nad dobrem itd.
  Mądre Rządy w Polsce dzisiaj, mogły by wydzignąć Polskę bardzo szybko na średniej klasy mocarstwo, ale to muszą być rzady nasze a nie usraelskie, czy inne. Niemcy są w takiej samej sytuacji politycznej co Polska, są pod okupacją klanu SOROSA i czego dobitnych jest reazlizowanie planu eksmisji ismamistów do Europy na rozkaz usraela.
 • Wszystko już dawno zostało ustalone
  Polska ma płacić za gaz dla Niemców. Oczywiście będzie to gaz Rosyjski z niemiecką marżą. Dawno to już zostało ustalone i nikt tego nie zmieni.
  Gaz skroplony zawsze będzie droższy od tego z rury i to nawet z niemieckim narzutem.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY