Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
9 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Dlaczego odwołano MRG z obwodem kaliningradzkim?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Myślę że w końcu stało się jasne to, o czym wielu kaliningradczyków domyślało się co najmniej od 4 lipca – Mały Ruch graniczny (MRG) między Polską a obwodem Kaliningradzkim odchodzi w niepamięć.

Ze strony polskich władz nikt nawet nie wysilił się by wymyślić jakiś wiarygodny pretekst.

Argument o zagrożeniu pochodzącym jakoby od MRG nie wytrzymuje jakiejkolwiek krytyki, ale to nikogo w Warszawie nie obchodzi.

Odwołujemy MRG bo nam się tak podoba – taki właśnie motyw przewodni możemy usłyszeć między wierszami skąpych informacji o "zagrożeniu i zawieszeniu na czas nieokreślony" czyli inaczej do "świętego nigdy"

Nie będę ronić łez nad tymi moimi rodakami, którzy w pierwszej kolejności ucierpią od tej decyzji. Powiem tylko, że prawdopodobnie oni będą największymi ofiarami antyrosyjskiej polityki swojego rządu - zresztą nie po raz pierwszy.

Spróbujmy jednak przyjrzeć się obiektywnie plusom i minusom zawieszenia a może i likwidacji MRG.

W pierwszej kolejności będzie to kolejny cios w Federację Rosyjską, na to właśnie "zamrożenie" MRG było obliczone. Znowu "złą Rosję" czegoś pozbawiono. Innych strat wynikających z odwołania MRG dla Rosji nie zauważam.

Aby właściwie zrozumieć prawdziwe motywy zawieszenia MRG, które przewidziałem jeszcze rok temu, musimy najpierw zrozumieć prawdziwe motywy jego wprowadzenia. A one wcale nie polegały na trosce polskich władz o mieszkańców obwodu Kaliningradzkiego lub nawet mieszkańców północnych województw Polski.

Wielu pewnie pamięta, że do wprowadzenia MRG o rozszerzonym zasięgu terytorialnym, ówczesne władze Polski powinny były przekonać wszystkie kraje UE. Została wykonana ogromna dyplomatyczna praca na forum Parlamentu europejskiego i Komisji europejskiej.

Skąd taka troska, i po co te wysiłki?

Późniejsze majdanowe wydarzenia w Kijowie uchyliły tutaj nieco rąbka tajemnicy.

Moim zdaniem zwierzchnicy polskiego rządu kalkulowali, że ogarnięci gorączką zakupów w Biedronkach i widokiem nowych dróg w Polsce,"unio-oświeceni" kaliningradczycy wyjdą na ulicę. 

Jednym słowem były wielkie nadzieje i plany na wzrost niepokojów społecznych wśród "zakochanych w Unii" kaliningradczyków, który mógłby ku uciesze co niektórych doprowadzić do demonstracji i zamieszek w obwodzie.

Niestety, coś poszło niezgodnie z planem i rewolucja nie wybuchła. Co więcej nadal ponad 80% mieszkańców obwodu popiera Putina! Tak więc "nauka poszła w las"

W ten oto sposób, MRG stał się reliktem czasów przeszłych, w pewnym sensie balastem nie licującym w żaden sposob z powagą sankcji wobec Rosji o które przecież tak zabiegamy.

 Mały Ruch Graniczny w oczach naszego nowego (najważniejszego) sojusznika chyba po prostu nie zdał egzaminu. Urzędnicy w Warszawie otrzymali "wskazówki". I tak oto zamykamy stronę zaczynającej się przeciez ciekawie a kończącej jak zwykle, opowieści pod tytułem "MRG z Rosją"

 

Do zobaczenia na granicy!

 

Tomasz Omański

 

KOMENTARZE

 • Swojego rządu?
  "Nie będę ronić łez nad tymi moimi rodakami, którzy w pierwszej kolejności ucierpią od tej decyzji. Powiem tylko, że prawdopodobnie oni będą największymi ofiarami antyrosyjskiej polityki swojego rządu - zresztą nie po raz pierwszy."
  Kim wy jesteście? Jakiego rządu? P2? iluminatów i masonerii? Nikolaici?
  Okupowani Lechici mają to w du..e.
  Słowianie znajdą sposób, żeby to obejść i tyle.
 • a olać to.
  galerie handlowe w trójmieście przestaną zarabiać, zwolnią kilkaset osób ale kogo to obchodzi? putin dostanie po nosie i pis cieszył się będzie. będą mogli dalej opierdalać kutafona banderowcom i wciskać ciemnemu ludowi że walczą z zaborczym caratem putina.

  howgh
 • @czerwony baron 02:11:27
  a dziwki typu husky będą biły brawo.
 • @
  Na Syberii w ramach putinowskiego planu zasiedlania tamtych terenów można wykupywać za bezcen połacie ziemi. Do planu tego przyłączyli się rosyjscy oligarchowie wykopując lub dokupując już do nabytych przez siebie ziem syberyjskich nawet po 300 tys hektarów. (mieszane uczucia)
  Oni to zaczęli budować prawdziwe miasta szklarnie w których będą lub już zaczęli produkować różne owoce i warzywa. Za niedługo Rosja stanie się samowystarczalna jeżeli chodzi o artykuły spożywcze. Tak samo będzie i z innymi branżami. Po przez embarga uwolniono w Rosji inicjatywę bycia niezależnym Tak wiec niedługo wszyscy będą mogli Rosję cmoknąć.

  PS: mimo iż to wydaje się dla Rosji wręcz zbawienne uważam iż dając oligarchii takie pole do popisu Putin skrzywdzili zwykłych ludzi nie dając im szansy na inicjatywę i równą konkurencje. To jednak jest już inna, wewnętrzna sprawa Rosji. Zachód dostanie środkowy palec.
 • Myślę, że nasz nierząd przysłużył się Putinowi
  który teraz nie musi wprowadzać kolejnych antypolskich sankcji,
  bowiem my wprowadziliśmy je sami.

  A jaki to dobry efekt propagandowy - to Polska zabroniła Wam, Królewianie, przekraczać granicę, - drut kolczasty jest po polskiej stronie granicy.
 • @Stara Baba 04:32:26
  " Tak wiec niedługo wszyscy będą mogli Rosję cmoknąć."

  To fakt...
  Na Sputniku wyczytałem, że Rosja stała się już potęgą w produkcji i eksporcie żywności. Teraz staje się potęgą w produkcji mięsa - lada dzień, na terenie USA i EU pojawią się miliony ton rosyjskiego mięsa z ekologicznych hodowli.
  Jeżeli ktoś nie daje wiary temu orromnemu sukcesowi rosyjskiej gospodarki, wystarczy poszukać info na Sputniku. Zresztą, Rosja zawsze słynęła ze zdrowej ekonomii i wzorowej gospodarki.
 • @Talbot 09:07:08
  Nie ma z czego drwić. Oglądałem to w amerykańskich mediach i wiadomościach. Gdy zobaczyłem te szklarnie aż po horyzont szczeka mi trochę opadła. Dla mnie jednak taki sukces to nie będzie sukces. Bogaci znowu będą mieli jeszcze więcej a zwykli Rosjanie będą żebrać o jedzenie. Tak było u nich zawsze wiec myślałem ze teraz będzie inaczej. Putin jednak tego nie zmienił bo ma dobro Rosji i bogatych na uwadze. Zwykli Rosjanie jak zawsze będą w ciemię bici.
 • @Stara Baba 09:15:39
  Ja nie drwię...
  Ukraina też miała być spichlerzem Europy dzięki czarnoziemiom, nawet Chińczyki chcieli tam gospodarzyć. Rosja ma tak jak Ukraina oligarchiczny system gospodarki, więc do niczego nie dojdą, bo wcześniej wszystko rozkradną.
 • @Stara Baba 09:15:39
  Putin robi porządki

  http://labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl/2016/07/29/putin-robi-porzadki/
 • chazarom Jud/z/e PIS wisi
  te kilka setek milionów zł oficjalnego obrotu z Kaliningradem.
  Mongoły co tydzień "nadrukują" parę mld zł bez pokrycia- Tela-vizja Polin ogłosi sukces-alleluja i do przodu.
  PIS teraz obliczył ,że szara strefa - 20% nie płaci haraczu .
 • @Talbot 09:37:22
  Niech powie panie Talbot gdzie nie ma oligarchicznego systemu gospodarki? Jestem bardzo ciekaw.
 • WPS
  Oczywiście żydo-reżim IIIRP – teraz to żydo-PiS – wykonał polecenie Waszyngtonu.

  Antyrosyjski program USA jest szerszy i Międzynarodowy Żyd (USA) poprzez własną agenturę ulokowaną w obwodzie kaliningradzkim będzie próbował zainicjować społeczne akcje z żądaniami przywrócenia Kaliningradowi jego nazwy z przed 1945r. – Königsberg. Dlaczego „nasi sojusznicy” z NATO nie sugerują przywrócenia polskiej nazwy: Królewiec? Żydo-katoliccy poplecznicy PiS i zwolennicy USA oraz filosemici winni to sobie przemyśleć. – D.Kosiur

  więcej:https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/08/06/syjonistyczna-zgraja-iiizydo-rp-zlikwidowala-maly-ruch-graniczny-z-rosja/
 • @Stara Baba 04:32:26
  Jak byś znał więcej szczegółów, to nie pisał(a) byś takich popularnych banialuk. Sprawdź najpierw ile można dostać na osobę areału, a potem skoryguj swoje uproszczone sądy.

  Nie ma to oczywiście wpływu na bardzo negatywną ocenę antypolskich decyzji PiSdudy - podyktowanych przez syjonistów zza oceanu, których zniesienie MRG z obwodem kaliningradzkim jest jedynie małym, acz wielce znaczącym przykładem.
 • @stanislav 15:00:00
  "Dlaczego „nasi sojusznicy” z NATO nie sugerują przywrócenia polskiej nazwy: Królewiec? Żydo-katoliccy poplecznicy PiS i zwolennicy USA oraz filosemici winni to sobie przemyśleć. – "

  - Za parę, parę lat... – tak chyba powinno się zaczynać bajki, które się dopiero rozegrają.
  Tak, jak mówi się: - dawno, dawno temu...
  Tylko niestety, jako urodzony umysł ścisły muszę stwierdzić, że to dawno temu, to może być stuprocentowa bajka, bez żadnych wątpliwości, natomiast bajka typu "za parę lat", zwana często z angielska "political fiction", czy "socjal fiction" opiera się na rachunku prawdopodobieństwa i całkowicie nie da się wykluczyć, że to tylko bajka, wymysł, czy fantazja.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTYrchOUYpuDy6r_henitaO5_UUEGE0nS1KSRYFrIM5UOfqLOkN
 • @stanislav 15:06:56
  To nie są banialuki. Nazwiska tych oligarchów i ile ziemi wykupili po cenie "Suchockiej" możesz znaleźć sobie sam. Możesz także znaleźć materiały filmowe. To naprawdę nie jest takie trudne. Jeżeli ja, stary człowiek, znalazłem to ty także znajdziesz. W Rosji zawsze tak było że słonce świeciło dla oligarchów. Jeżeli to negujesz nie jesteś wiarygodny. Przepisy o zasiedlaniu są dla ludzi maluczkich, którzy muszą fizycznie tą ziemie zasiedlić.
 • @Stara Baba 16:27:00
  10:54
  Putin: musimy rozwijać region Dalekiego Wschodu
  Zdaniem Putina, Komsomolsk na Amurze i Władywostok powinny stać nowymi gospodarczymi ośrodkami na Dalekim Wschodzie.
  Prezydent powierzył rosyjskim parlamentarzystom opracować ustawę o bezpłatnym przekazywaniu ziemi na Dalekim Wschodzie rosyjskim obywatelom.
  • 10:46
  Prezydent Rosji wysunął postulat zaopatrywania kraju w produkty żywnościowe w 100%
  „Do 2020 roku Rosja powinna zapewnić sobie 100% zaopatrzenie w produkty żywnościowe, i jednocześnie awansować do roli światowego eksportera zdrowych i jakościowych produktów żywnościowych” – oświadczył Putin.
  • 10:41
  Putin: Rosja powinna awansować do roli światowego eksportera produktów żywności
  „Jeszcze 10 lat temu Rosja importowała ok. 50% produktów żywnościowych. Dziś Rosja jest eksporterem. Takiego zrywu Rosja dokonała w bardzo krótkim, ale też bardzo owocnym okresie czasu” – powiedział Putin.
  • 10:40
  Putin: „Musimy wykorzystać grunty rolne wykorzystywane do innych celów”
  - Ustawa umożliwiająca zajęcie gruntów rolnych wykorzystywanych do innych celów powinna zostać przyjęta na jesiennej sesji w 2016 roku - powiedział prezydent Rosji.
  Za: http://pl.sputniknews.com/polityka/20151203/1571710/Oredzie-prezydenta-Wladimira-Putina-do-Zgromadzenia-Federalnego.html





  Jak na wielkie syberyjskie przestrzenie wielkość działek jest skromna – po hektarze na obywatela. W pierwszej kolejności ziemię mogą dostać mieszkańcy Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, czyli najbardziej wysuniętej na Wschód części Rosji, a od 1 lutego 2017 r. – każdy chętny Rosjanin.
  Ustawa o bezpłatnym rozdawaniu ziemi na Dalekim Wschodzie, podpisana przez Władimira Putina 2 maja br. weszła w życie od 1 czerwca. Działki można dostać w Jakucji, na Kamczatce, w Kraju Chabarowskim, Kraju Nadmorskim oraz w obwodach Amurskim, Magadańskim, Sachalińskim, na Czukotce oraz w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym.




  Działkę można wybrać samodzielnie. W tym celu trzeba najpierw zarejestrować się na specjalnym portalu internetowym. Przez pierwsze 5 lat ziemia będzie oddana w użytkowanie, potem trzeba będzie albo podpisać umowę dzierżawy, albo uzyskać akt własności.
  Ziemia może zostać właścicielowi odebrana, jeśli nie będzie on jej zagospodarowywał. Z drugiej strony – właściciele działek mogą liczyć na ulgową hipotekę – 4 proc. w skali roku. Ziemi nie mają natomiast prawa dostać obcokrajowcy, ani firmy z udziałem jakiegokolwiek kapitału zagranicznego.




  Rosyjskie władze lokalne na Dalekim Wschodzie obiecują, że w rejonach, gdzie osiedli się od razu kilka osób będzie budowana infrastruktura. Wiadomo bowiem, że obok siebie mogą brać po kilka działek członkowie jednej rodziny lub obywatele, którzy zjednoczą się w ramach spółdzielni.
  „Infrastruktura jest potrzebna, gdyż tak po prostu – na gołym polu – gospodarstwa się nie rozwinie” – mówi gubernator Kraju Nadmorskiego Władimir Mikłuszewskij.
  Pytanie, czy wzorem Amerykanów, którzy w XIX w. ruszyli po ziemię na „Dziki Zachód”, teraz Rosjanie ruszą na „Dziki Wschód”? Wkrótce się o tym przekonamy.
  Za: http://kresy24.pl/rosja-zaczela-za-darmo-rozdawac-ziemie-na-syberii/

  Liczba wniosków o otrzymanie ziemi w ramach programu „Hektar Dalekiego Wschodu" przekroczyła dwa tysiące. Taką informację przekazała Agencja ds. Rozwoju Kapitału Ludzkiego na Dalekim Wschodzie.
  Agencja podała, że do użytku oddano już 14 hektarowych działek, a 45 kolejnych już niebawem zostanie przekazanych — stosowne umowy są już zawierane. Wniosek o otrzymanie hektara dalekowschodniej ziemi można złożyć na stronie НаДальнийВосток.рф.
  Według ostatnich danych statystycznych, co drugi wniosek jest odrzucany. Ale, jak zauważył dyrektor generalny agencji Walentin Timakow dzieje się to głównie z przyczyn technicznych. Mechanizm przekazywania ziem poddawany jest korektom.
  Od 1 czerwca tego roku mieszkańcy Dalekowschodniego Okręgu Federalnego mogą bezpłatnie otrzymać od państwa hektar ziemi na jednym z obszarów wybranych w ramach projektu pilotażowego. A od 1 lutego przyszłego roku z programu rozdawnictwa ziemi na Dalekim Wschodzie będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Rosji.
  Pierwsze bezpłatne działki wydzielono w obwodzie amurskim. Osadnicy będą rozwijać na nich gospodarstwa pszczelarskie.
  Za: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20160709/3400206/Daleki-Wschod-rozdawanie-ziem-wnioski.html

  Więcej źródła:

  https://xn--80aaggvgieoeoa2bo7l.xn--p1ai/
 • @Talbot 09:07:08
  :))) Pozdrawiam. ch24.pl/oredzie-putina--najwazniejsza-walka-z-terroryzmem-islamskim--rosja-ma-byc-panstwem-samowystarczalnym-,39805,i.html
 • @Stara Baba 04:32:26
  Może nie wiesz, że po II W Św. założono program zasiedlenia Bieszczadów: ludziom proponowano ziemię za darmo, pieniądze na zagospodarowanie się a marzycielom zycie kowbojskie.
  Przyjeżdżali ludzie i po pewnym czasie wyjeżdżali a wręcz uciekali.
  Zostawały tylko jednostki. Po prostu chodziło o klimat, w lecie ok. lecz w pozostałych porach roku życie tam było bardzo ciężkie.
  Jak powstało Jezioro Solińskie, klimat trochę złagodniał.
  Tu piszę o Bieszczadach - płd. wsch. zakątek Polski.
  A Ty piszesz o Syberii, o której jest żart, że na Syberii jest 10 miesięcy zimy a resztę roku to tylko lato i lato...
  Jest program osiedlania się na Syberii zwykłych Rosjan, po 1 hektarze na osobę, program podzielony na 3 etapy, w ostatnim będzie mógł osiedlić się tam także obcokrajowiec.
  Przejrzałem ten program i mapy linkowane, gdzie można taki hektar sobie zaklepać.
  Gdzie jest jaki klimat, co można tam uprawiać, co hodować itd.
  Klimat jest nie dla mnie!
  Nie wiem ilu chętnych jest na osiedlenie się tam, wiem na pewno, że 90 % szybko zrezygnuje.
  Oligarchowie wykupują nawet i 300 tys hektarów. Hmm... Przy takim obszarze jakim jest Syberia, jest to zaledwie skrawek ziemi i do tego w większości nie nadającej się do zagospodarowania ze względu na wieczną zmarzlinę, bagna czy pogodę.
  Sama tylko Jakucja jest największą pod względem powierzchni jednostką podziału terytorialnego na świecie (spośród państw jedynie Indie, Australia, Brazylia, ChRL, USA i Kanada mają większą powierzchnię).
  Kamczatka jest większa od Polski.
  No i druga sprawa z tymi szklarniami: oligarcha sam tych szklarni obsługiwał nie będzie, musi zatrudnić ludzi a gęstość zaludnienia Syberii, jest mała. Zatem zatrudnionym źle chyba nie będzie?

  "Putin skrzywdzili zwykłych ludzi nie dając im szansy na inicjatywę i równą konkurencje." - ależ... jeśli w ramach programu pojedzie na Syberię rodzina, otrzyma ziemię, zagospodaruje ją, będzie mieć dochód, to czyż Putin zabroni jej dokupienia ziemi na preferencyjnych warunkach?
  Wykarczowania, uprawienia i zbudowania wielkich szklarni?
  Tak jak pisałem na początku: kto tam się przystosuje do ciężkiego klimatu i wykaże się inicjatywą, na pewno nie będzie musiał zazdrościć oligarchom.
 • @Stara Baba 16:27:00
  Stara Baba - to jest mapa Rosji z podziałem administracyjnym:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_terytorialny_Rosji

  Mapa Rosji na tle świata, może zauważysz, że terytorium Rosji jest większe nawet od całej Afryki? I ze cztery razy większe od USA? A Ty rozlewasz mleko nad jakimiś hektarami oligarchów...
  http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/680/0/newsweek/635333607509291175.png
 • @lorenco 00:16:48
  Jeżeli nie rozumiesz co niesie zwykłym obywatelom fakt skupiania jakiej kolwiek produkcji lub władzy w rekach garstki prywatnych ludzi wiec ja się pytam.... to co Ty ogólnie człowieku wiesz? Zawiodłem się.

  PS: z tymi równymi szansami to zwykła demagogia. Przy oddaniu w licytacje bogatszy zawsze wygrywa a biedniejszy staje się jeszcze biedniejszym. Proszę pamiętać ze jeszcze 25 lat temu wszyscy mieli być tam równi. Skąd te wielkie fortuny? Rosja zamiast wyciągać swoich ludzi z kryzysu centralizuje produkcje na modłę zachodnią czyli prywatę w rekach kilku. Jeżeli tego nie można zrozumieć to szkoda gadać. Ten kraj tak postępując nigdy nie wyjdzie z totalitaryzmu. Podstawa zdrowego i dobrze prosperującego państwa jest zasobność i bogactwo stanu średniego obywateli kraju.
 • @Stara Baba 00:45:04
  Nie rozumiem Ciebie.
  W USA można mieć w posiadaniu przez właściciela setki hektarów ziemi a w Rosji nie?
  W USA były to ziemie Indian zagarnięte przez tzw. osadników.
  W Rosji nikt Czukczom czy innym ludom Syberii, ziemi nie odbiera.
  Te, które osoba czy spółka zakupi od państwa i ją zagospodaruje a potem dostarcza witaminy do syberyjskich miast, to jest niedobrze? Wcześniej te witaminy w postaci owoców i warzyw pochodziły m.inn z Polski także od lokalnych oligarchów posiadających ogromne szklarnie i sady.
  Przecież w Rosji nie ma gospodarki socjalistycznej, jest taka jak zachodnia: kupił ziemię, jego jest, nabudował szklarni, jest pracodawcą, płaci podatki, jest biznesmenem. Nie wiem gdzie tu widać totalitaryzm a w innych krajach tzw. Zachodu to jest tak samo i to wtedy nie totalitaryzm?
  W DRL i ŁRL tworzy się - mam nadzieję, że nadal będzie się tworzyć - coś innego: społeczna gospodarka rynkowa, gdzie to co ma być państwowe, czyli to, co decyduje o bezpieczeństwie państwa: energetyka, zakłady zbrojeniowe, huty, kopalnie, woda i wodociągi, szpitale i kliniki, ma być państwowe oraz bardzo ważne: bank narodowy.
  Jednak dojść do tego pod ostrzałem pocisków czy propagandy, jest bardzo ciężko.
  Gorbaczow a zwłaszcza Jelcyn o mało co nie sprzedali całej Rosji. A, że Rosja jest cały czas atakowana sankcjami i propagandą, to i Ty, po oglądnięciu jakiegoś filmu zachodniego i popierdółkach pisanych w ściekach medialnych, dajesz wiarę, że krwiożerczy oligarchowie zjadają biednych rosyjskich ludzi na kolację, przekąsając pomidorami z ich ciągnących się setki tysięcy hektarów szklarni.
 • @lorenco 00:16:48
  całkowita powierzchnia Afryki - 30 220 000 km²

  Rosja - 17 098 242 km2
 • @lorenco 00:16:48
  Rosja - 17 098 242 km2

  USA - 9 612 312 km²

  terytorium Rosji jest większe nawet od całej Afryki? I ze cztery razy większe od USA?
 • To nie Polacy o tym zdecydowali.
  Zbyt dużo w tzw.polskim rządzie i parlamencie,mamy różnych zdrajców i sprzedajnych prostytut,obciagających upadlińcom.
 • @czerwony baron 02:11:27
  Właśnie zobaczyliśmy,komu te sprzedajne parówy pisdzielcowe robią laskę.Zbrodniarze upadlińscy to ich kochasie.
 • @zenekkw 10:44:11
  Jakoś tak jest, że oglądam mapy i widzę na nich, że obszar Rosji coś się nie zgadza z danymi z wikipedii:
  mapy z netu, chyba, że kłamliwe, rysowane przez Putina...

  http://www.wedrujacyswiat.pl/data/1.2.PNG

  http://mapy.net.pl/userdata/gfx/abe5295e32bc567b9a576ff0a91a4c22.jpg

  http://serwer1392651.home.pl/allegro/rastergraf/aukcje_naklejki_szablon2/mapa/mapa5.jpg

  http://newmedia-art.pl/product_picture/full_size/8d5738beab1e8b6069eae15c077cf6af.jpg

  Pewnie mnie wzrok myli, patrząc na mapy.
  Cyferki są najważniejsze.
 • @zenekkw 10:44:11
  No, przesadziłem z USA, według map USA są około 3 razy mniejsze od Rosji a nie cztery.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY