Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
47 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Zamach w Łucku. Banderowcy, Rosjanie...a może mafia?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Możemy tu mieć do czynienia z motywem w 100% ekonomicznym a nie ideologicznym.

Łuck, stamtąd pochodzi mój dziadek i babcia, ja nigdy tam nie byłem i raczej nie prędko będę, czego bardzo żałuję. Nie jeden komentarz dotyczący zamachu terrorystycznego na Konsulat Polski w Łucku już był napisany. Ale ok, zastanówmy się co tak naprawde się zdarzyło.

 

A co ważniejsze, dlaczego? Co pchnęło człowieka z granatnikiem do tego by nocą strzelać i celować w okno?

 

Nie będę się rozwodził na temat tej trzeciej siły, ręki Kremla, agresora Putina. Narracja o rosyjskim sprawstwie tego zamachu niczym nie odbiega od znanej już mantry, którą slyszymy przy każdym mniej lub bardziej poważnym incydencie z miejscami polskimi w Ukrainie.

 

Ja już pomijam przewidywalność tych oskarżeń, gorsze jest to że tego typu wypowiedzi wręcz zmuszają organa śledztwa do poszukiwania tej jedynej słusznej wersji przestępstwa.

Pamiętam Prezydenta Poroszenkę wymachującyego plikiem rosyjskich paszportów, bez wątpienia i tym razem ukraińscy śledczy znajdą jednoznaczne dowody na rosyjski ślad.

Będzie to może niedopita butelka „stolicznej” albo miniaturowy portret Putina pozostawiony w pobliżu Konsulatu.

 

Mało kto, właściwie nikt do tej pory nie zasugerował możliwości kryminalnego, wręcz mafijnego wątku tego incydentu.

Cofnijmy się w czasie. W 2012 roku w trybie pilnym cała polska obsada Konsulatu w Łucku, właśnie tam! Zostaje odwołana w związku z licznymi skargami na korupcje przy wydawaniu wiz i przeprowadzoną tam przez MSZ kontrolą.

 

Ludzie wschodu to nie islamscy fanatycy, oni są racjonalni. Co innego pomazać farbą nagrobki na pustym cmentarzu, czy nawet powiesić portret Bandery na bramie ambasady, a co innego strzelać z granatnika.

Biznes wizowy na Ukrainie, a taki tam istnieje jest kontrolowany przez miejscowe mafie i proszę mi wierzyć jest to biznes przynoszący setki tysięcy euro.

Myślę że ostrzał z granatnika był dokonany przez ukraińskie mafijne struktury jako zemsta lub ostrzeżenie. I możemy tu mieć do czynienia z motywem w 100% ekonomicznym a nie ideologicznym.


Tomasz Omański

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Proszę się ogarnąć . http://wiadomosci.radiozet.pl/var/radiozet-wiadomosci/storage/images/swiat/ukraina-portret-bandery-na-ogrodzeniu-ambasady-rp-w-kijowie/11670-1-pol-PL/Portret-Bandery-przed-ambasada-RP-w-Kijowie.-Kolejna-akcja-nacjonalistow_article.jpg
 • @ autor
  Tylko polscy niepełnosprawni umysłowo kretyni (jak napisal Zorion) sugerują, że to „Ruska prowokacja”.
  ...
 • @autor
  ... a fałszywy Poroszenko dzwoni do Dudy...

  No pewnych rzeczy nawet scenarzyści Bonda by nie wymyślili.
 • @Repsol 23:03:13
  gadanie o braku prawa Ukrainy do bytu państwowego to tylko pokłosie echa przeszłości. Często ciekawe i trafne, ale dotyczące przeszłości. To se ne vrati.

  O ile Dmowski mógł tak sobie gdybać (Ukraina istniała krótko, lecz ją najpierw Piłsudski zostawił na niełaskę losu, potem (wskutek tego) ZSRR wchłonęło), zresztą późniejsze lata potwierdziły słowa Dmowskiego, o tyle dziś faktu powstania (i istnienia!) Ukrainy zakwestionować nie sposób.

  Dziś mamy 42-milionowego sąsiada, o terytorium większym 2x od polskiego i dużo bardziej żyznych glebach i bardziej żywiołowych nastrojach nacjonalistycznych (mimo że mediana u nas niższa o rok, niż u nich) - oznacza to, że bytu ukraińskiego nie wolno ignorować. Wołyń (niezależność od Polaków) będzie ich mordem założycielskim, który będą gloryfikować, bo nie mają innego wyjścia - na czymś trzeba tożsamość zbudować, sam Taras Szewczenko to za mało, a zgody na uznanie naszej wizji dziejów u nich raczej nie ma. Rosji też nie chcą się podporządkować.

  Już dziś polska gospodarka miałaby problemy, gdyby z dnia na dzień milion Ukraińców przestał budować nasze domy, drogi itp.

  Nie ma innej alternatywy, niż uznać ich za państwo niepodległe (na szczęście rząd polski nas reprezentuje, a nie blogerzy Neonu, a rząd uczynił to już 20 lat temu), jednak trzeba się skupić na czymś innym: wg regulacji prawa międzynarodowego trzeba wymusić odszkodowanie za Wołyń. Tyle możemy i tyle powinniśmy zrobić.

  Tak jak nie było żadnej innej alternatywy dla Polaków po II św., jak tylko pogodzić się z tym, że Niemcy się odrodziły, w takiej a nie innej formie, ale jednak. Po 1989 r. - mają już większość przedwojennego terytorium, bez Sudetenland i Schlesien.

  Problemem Polski nie jest powstawanie państw, które gdzieś tam były naszymi wrogami, lecz brak możliwości skutecznego wyegzekwowania tego, co wg prawa międzynarodowego powinniśmy otrzymać od nich.

  Co w takim razie? Trzeba sobie radzić po swojemu.

  Jednego jestem pewien: apelu "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie" nie można traktować jako zrzeczenie się roszczeń za krzywdy moralne i szkody materialne, bo zadośćuczynienie jest jednym z głównych warunków pełnego przebaczenia. Apel taki może być traktowany jako wezwanie do rozpoczęcia procesu pojednania, a nie jako jego zamknięcie.

  Można dziś zżymać się na silne związki gospodarcze (w rozumieniu zależności) Polski z Niemcami, ale fakt jest faktem: dochód per capita u nas to 2,5 dochodu per capita w Ukrainie. Niech to będzie dowodem na to, że nasze elity nie całkiem zidiociały po 1989 r. Mogliśmy mieć gorsze elity.... i dziś bylibyśmy totalnym marginesem Europy.

  Standard życia to jest coś, na czym każdemu zależy.
  To jest wyznacznik jakości rządzenia.
  Owszem, nie za wszelką cenę.... nie za wszelką cenę... niemniej jeśli z czegoś rozliczać polityków, to z niezadbania o poziom materialny zwykłej ludności (elity zawsze jakoś sobie radzą).

  Osobiście wolę żyć w kraju "z zeschizofrenizowanymi elitami" (PIS - PO), ale w miarę zdrową gospodarką (jak na postkomunistyczne standardy), niż maszerować jednomyślnie w duchu UON/UPA z czterdziestoma milionami tak samo myślących, a nie móc kupić sobie markowych spodni za pensję.

  Mamy to szczęście, że nasze korzenie wojenne (i to zarówno AK, jak i NSZ) nie mają na koncie tak powszechnych zbrodni, jak UPA.
 • @maharaja 13:46:38
  Bardzo ładnie, ale żeby walczyć o odszkodowania, trzeba u drugiej strony przyznania się do winy. Ukraina niczego takiego nie zrobi, czego dowodem były uchwały parlamentarne - nie okrzyki jakichś rzekomo marginesowych banderowców - na temat ludobójstwa Ukraińców przez Polaków, jako odpowiedź na uchwałę sejmu o ludobójstwie ukraińskim na Wołyniu. Ukraińcy, tak jak żydzi, robią z siebie wieczne ofiary i w każdej sytuacji są poszkodowani. Podwójne standardy są normą. Zaraz uchwałą, że należy im się następne ćwierć Polski, o ile jeszcze tego nie zrobili.
  A więc?
 • @Lotna 15:47:06
  Tak, u nich wszystko jest możliwe. Ostatnio uchwalili, że Ukraińcy to protoplaści białej rasy.
  Jak im Polska przestanie dawać kasę i ich wspierać, do tego uchwali USTAWĘ o ludobójstwie na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej, to Wierchowna Rada może uchwalić, że 19 polskich powiatów jest ukraińskie i kto im co zrobi?
  Tzw. Zachód z Polską na czele rozpuścił Ukraińców jak dziadowski bicz, im wszystko jest wolno, wszystko im się należy, najgorsze mordy jak w Odessie są niewyjaśnione, nikt nie ukarany, zabójstwa nieprawomyślnych dziennikarzy, polityków niewyjaśnione; wszystko, co niewygodne, zwalane jest na jako działanie Rosji.
  Umowy mińskie nie istnieją, ukropy przy granicy z Republikami DRL, ŁRL robią co chcą, walą w bloki i domy Donbasu z broni ciężkiej, giną ludzie, no ale przecież biedna Ukraina walczy tam z regularnym wojskiem
  rosyjskim.
  Tak jak kiedyś wszystko uchodziło na sucho tworzącej się nazistowskiej III Rzeszy, tak teraz jest tak samo z Ukrainą.
  Rośnie bestia.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY