Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
46 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

O tym jak Polacy Anglikom za samoloty płacili.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polskę odwiedza właśnie para książęca z Anglii w związku z czym możemy zaobserwować wzmożoną propagandową sraczkę tak zwanych "polskich" mediów.

Bo przecież jak wiadomo, Anglia była "najlepszym sojusznikiem" polskich przedwojennych rządów, no i oczywiście tych dzisiejszych. 

Do tego stopnia najlepszym że należało tam uciec wraz z 75 tonami polskiego złota, uratowanymi/ukradzionymi przez ówczesny rząd, który "ewakuował się" na Zachód, skąd potem kierował akcjami rujnującymi Polskę, takimi jak Powstanie Warszawskie, które kosztowało nas 100 tysięcy ludzkich istnień i absolutne zniszczenie stolicy.

Nawiasem mówiąc polskie złoto nadal, już od 77 lat leży w Londynie, gdyż jak tłumaczą obecni zarządzający w kraju następcy polskiego "rządu na wygnaniu" nie opłaca się go przywieżć spowrotem do Polski. 

Ile wart był sojusz z Anglią, Polacy przekonali się już w 1939 roku, ale jak widać historia nas nie uczy, więc chyba czeka nas z niej powtórka.

Ale za nim do niej dojdzie zrobimy jeszcze nie jeden "złoty" interes z Zachodem.

Legenda polskiego lotniczego dywizjonu 303 który walczył podczas drugiej wojny światowej właśnie w Anglii, jest w Polsce dobrze znana, ale dla rosyjskiego czytelnika dodam, że dywizjon ten skadający się z polskich pilotów w 1940 roku w bitwie o Anglie strącił ponad 100 niemieckich samolotów.

Oczywiście polscy piloci tego i nie tylko, dywizjonu latali wtedy na angielskich samolotach. O ciemnej stronie legendy polskich lotników walczących na angielskim niebie chciałem właśnie napisać.

Po wojnie rząd Wielkiej Brytanii za użyczenie Polakom paliwa, samolotów i lotnisk kazał sobie zapłacić złotem, które wywieźliśmy we wrześniu 1939 roku z Polski. By zginąć w obronie Anglii musieliśmy anglikom zapłacić polskim złotem. 

Całkowite koszty utrzymania Polskich Sił Powietrznych w Anglii w latach 1939-1945 według rządu jego królewskiej mości:

Wyasygnowane fundusze przez rząd jego królewskiej mości Polskiemu Rządowi jako kredyt to 9 606 000 funtów. Środki finansowe przeznaczone na : samoloty, silniki, wyposażenie, materiały do lotów operacyjnych i szkolenia, wyżywienie, umundurowanie, zakwaterowanie, paliwo, światło, transport, pomoc medyczna materiały do utrzymania i konserwacji samolotów, w tym paliwo, bomby, amunicja, ładunki wybuchowe. Używanie instalacji lotniskowych, takich jak hangary, warsztaty, biura, itd. do 31 grudnia 1945 roku 90 044 000 funtów

Razem 107 650 000 funtów.

Wszystko zostało pokryte z rezerw polskiego złota, wywiezionego z Polski w 1939 roku

Tomasz Omański

 

PS Należy dodać że 100 milionów ówczesnych funtów to obecnie według niektórych szacunków około miliarda dolarów

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Bo Polacy za wszystko maą płacić!Za przyjęcie wypędzanych z całej Europy i nie chcianych tam,jeszcze nalezy się obawiać że
  Niemcy zażądają odszkodowań wojennych.Oprócz tych które "wypędzeni" już dostali i dostają!!
  https://youtu.be/AqBq9xWdRcA
 • pro forma
  "Po wojnie przyjmowano najczęściej że ogólne straty poległych w powstaniu warszawskim wyniosły około 200 tysięcy ludzi, współcześnie dokonano rewizji tych ustaleń oceniając ofiary cywilne powstania na 120-150 tys. ludzi, choć niejednokrotnie przyjmuje się także liczby w zakresie 150-180 tys."

  pozdr
 • Bezpieczne rezerwy. Historia polskiego złota.
  https://youtu.be/yix0QwgWNc8
 • Oddajcie polskie złoto (98 ton znajduje się w Anglii)
  https://youtu.be/ai6qywCeWqI
 • Gdzie podziało się polskie złoto? - Fakt Historia
  https://youtu.be/TWccISacgsU
 • Posiadamy największe złoża złota w Europie. Rząd sprzedaje je za bezcen?!
  To które jest w polskiej w ziemi też przehandlowane!!!!!!!


  https://parezja.pl/posiadamy-najwieksze-zloza-zlota-europie-rzad-oddal-je-za-bezcen/

  Media informują, ze Ministerstwo Środowiska oddało obcemu kapitałowi złoża miedzi warte miliard dolarów. W rzeczywistości korporacji kanadyjskiej chodzi o złoto, którego jest nawet 100 ton na Dolnym Śląsku.

  Leszno Copper będąca częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital Limited Partnership jest reprezentowana przez byłego prezesa KGHM – koncesji na złoża miedzi ma multum na całym świecie, jednak tutaj chodzi o złoto, którego Polska ma najwięcej w całej Europie.

  Bogactwo Dolnego Śląska

  Złoto jest metalem szlachetnym, cennym nie tylko ze względu na wartości jubilerskie i kolekcjonerskie, ale przede wszystkim ze względu na jego zastosowanie w przemyśle. Obecnie wojny jakie toczą się na świecie, w 90% przypadków są wojnami ekonomicznymi. Tylko w około 10% przypadków dochodzi do wojny jaką każdy zna (Syria, Gruzja)

  Wprost nie odkrył przekrętu, tylko tuszuje jego skalę?

  Wprost informuje, że Bytom Odrzański zawiera 8 milionów ton miedzi wartej od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. Czy to nie za mało? Miedź jest wyceniana na 7.200 dolarów za tonę. Na portalu Money.pl dowiadujemy się, że aktualna cena dolara to 3.0250 zł. Czyli 8.000.000 x 7.200 = 57.600.000.000 = 58 miliardów $.

  Złoto natomiast, przyjmując 100 ton, czyli 1400$ za uncję/33gr, daje ok. 6000$ za 100 gram x 10= 1 kilogram = 60000$ x1000kg =60000000$ x 100 = 6000000000$ czyli 6mld$. Obawy o polskie złoża są w pełni uzasadnione, gdyż w grę wchodzą bardzo duże pieniądze.

  ABW bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi nie było działaniem na szkodę interesu państwa… Czekamy na rozwój wydarzeń.

  “Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrywa” – Frederic Joliot-Curie.
 • @MacGregor 12:25:56
  To są bzdury.
  Po prostu zakłamywanie danych.
  W Warszawie zginęło co najmniej 300 tys. ludzi, a z całkowitymi stratami również popowstaniowymi straty przekroczą pewnie 400-500 tys.

  Po prostu nikt nie jest zainteresowany w podaniu rzeczywistych strat.

  Ludzie z obozu londyńskiego - wiadomo, sami Powstańcy i czynniki decyzyjne AK - tym bardziej, sojusznicy-zdrajcy zachodni - chyba oczywiste, ZSRR i obecnie Rosja - bo to burzy ich mit wyzwolicieli, w końcu stali i czekali aż Polaków wyrżną, gdyż Powstanie było skierowane przeciw nim, władze PRL - wolały tematu nie ruszać, obecne władze - bo to podważa sojusze i obecną politykę samobójczą, przedsiębiorstwo holokaust - oczywiste, Niemcy - tym bardziej, ukry i żmudzini - brali udział, nawet Łotysze.
 • Film „Złoty pociąg” Bohdana Poręby z 1986 r.
  https://youtu.be/MjzHBM6jOnI

  https://youtu.be/TryixirIkAg
 • Z innej beczki!
  http://radio.radiopomost.com/z-polski/5722-kutno-sprzedane

  Poniżej artykuł z Dziennika Łódzkiego
  2009-01-29 07:19:44
  500 mld metrów sześciennych gazu pod Kutnem?

  Jak podaje Polska Dziennik Łódzki pod Kutnem odkryto gigantyczne złoża gazu. Specjaliści są zgodni. Tak zwany blok Kutno jest strukturą bardzo perspektywiczną i rzeczywiście potencjalnie zawierać może nawet 500 mld metrów sześciennych gazu – powiedział w rozmowie z Polską Dziennikiem Łodzkim Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego.

  Złoża znajdują się ponad 6 km pod ziemią. - To bardzo głęboko. Otwór badawczy będzie więc niezwykle kosztowny – powiedział Polsce Dziennikowi Łódzkiemu M. Rutkowski.

  Złożami zainteresowana jest firma FX Energy z Salt Lake City w USA. Zdobyła już koncesję na próbne odwierty w rejonie Kutna. (koncesję wydał Orion Jędrysek Pis, za wydobycie 1000 m3 gazu amerykanie płacić będą 5 zł. pięć złotych)

  - FX Energy ma już koncesję na poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej oraz gazu w okolicach Kutna. Wydana koncesja w centralnej Polsce obejmuje 284 tys. akrów – powiedziała Polsce Dziennikowi Łódzkiemu Anna Szpetner z departamentu geologii i koncesji geologicznych Ministerstwa Środowiska.

  - Liczymy na wydobywanie w rejonie Kutna; uważamy, że są tam spore szanse na gaz. Projekt poszukiwawczy, który chcemy tam zrealizować, jest dość drogi. Złoża zalegają na głębokości 6 kilometrów. Dlatego w tej chwili rozmawiamy z różnymi firmami, by wspólnie do niego przystąpić. Wartość projektu wynosi od 60 do 100 milionów złotych. Myślę, że pierwsze kutnowskie odwierty powinniśmy wykonać w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat – powiedział dla Polski Dziennika Łódzkiego Zbigniew Tatys, dyrektor FX Energy Poland sp. z o.o.

  - Nie wiedziałem, że specjaliści oceniają, że w naszym rejonie gazu może być aż tak dużo. To dla nas fantastyczna wiadomość. Poszukiwania amerykańskiej firmy wydobywczej mogą podziałać jak magnes na inwestorów, a to da mieszkańcom nowe miejsca pracy. Pamiętam, że już 30 lat temu na ul. Łąkoszyńskiej w Kutnie robiono odwierty. Prace jednak zostały wtedy przerwane – powiedział Polsce Dziennikowi Łódzkiemu Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

  Polska Dziennik Łódzki dotarł do informacji, z których wynika, że faktycznie we wrześniu 1979 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wiercenia w Kutnie, z myślą o docelowej głębokości 6.100 metrów. Po niemal czterech latach poszukiwania zakończono z powodu problemów ze sprzętem. Osiągnięto wówczas głębokość 5.966 metrów.

  Źródło: Polska Dziennik Łódzki
 • @trojanka 13:30:48
  "koncesję wydał Orion Jędrysek Pis, za wydobycie 1000 m3 gazu amerykanie płacić będą 5 zł. pięć złotych.
  Następnie Polska będzie płacić Amerykanom za 1000 m3 gazu $500.
 • @Robik 14:35:01
  Mignęło mi gdzieś że nawet więcej,ale szef PGNiG / któremu nie wierzę/zapewnia ,że kontrakt musi byc opłacalny.Z jednej strony co ludzie zrobią, jak gaz do domów będzie po 10zł np. grzać i gotowac muszą więc i płacić muszą!!Z drugiej strony, jest też granica wytrzymałości ludzkiej, w te lata ostatnie naciągnięta jak struna.Bo zarówno 10 lat temu jak i obecnie podwyżka goni podwyżkę!!I podobnie jak kiedys niejaki Rothfeld Jakub vel Rostowski, dokonywał woltyżerki ,żeby udupic Polaków nową opłatą czy podatkiem i zaciągać coraz to nowe kredyty, tak jest i teraz i ma godnych następców.

  Opłata za gotowść dostarczania energii!!Boże zmiłuj się!!
  http://wolnosc24.pl/2017/03/19/uwaga-rachunki-za-prad-wzrosna-o-ponad-100-zl-szykuje-sie-nowa-ustawa-o-rynku-mocy-deloitte-alarmuje-podwyzka-cen-o-20-procent/

  Opłata OZE, kolejna podwyżka w 2017 roku itp.:
  http://gramwzielone.pl/trendy/24817/od-wczoraj-wyzsze-oplata-oze-i-oplata-przejsciowa
  http://energetyka.wnp.pl/w-2017-roku-oplata-oze-bedzie-wyzsza-niz-w-tym-roku,286201_1_0_0.html
 • Czesi też "zarobili" na angielskim sejfie!!
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/sensacyjne-dokumenty-bank-anglii-pomagal-iii-rzeszy-przejac-czechoslowackie-zloto,343726.html
 • 5* ..... Brawo Tomek
  Niestety, to wszystko prawda - kilka lat temu nawet Nasz (żydowski) Dziennik o tym informował.

  Jest jeszcze gorzej. Żydowski Bank of England nie zwróci nam naszego złota. Podobnie niemieckie złoto zdeponowane (ukradzione) w USA nie wróci do właścicieli, nie mówiąc o złocie rosyjskim.
 • Zresztą jak zwrócą, to nie wiadomo co tam w środku sztabek???wolfram??
  https://www.wykop.pl/link/609769/rzad-usa-sfalszowal-ponad-16-000-ton-zlota/
  http://www.bibula.com/?p=19304

  blob:http://www.dailymotion.com/f1a4418a-0a2c-4261-bd3c-356b587cd0a9
 • @ireneusz 14:01:07
  ALe je sliwalczą pod angielskim przywództwem , niszcząc wskazane przezeń cele w brytyjskim interesie to sqrwielstwem jest żądać zapłaty za broń i amunicje
 • Autor
  Polacy maja za wszystko placic a najwiecej za ratowanie obcych narodowosci np. zydzi wycenili sie na 65 mld $.
  Co do polskich bogactw mineralnych-wolalbym aby nie-polskie rzady niczego nie sprzedawaly bo jest to tylko ze szkoda dla Polakow.
 • @trojanka 13:18:07
  W Syrii wojna też ma podłoże ekonomiczne. Rozchodzi się o to czyj rurociąg będzie dostarczał gaz do Europy, irański czy katarski.
 • @ireneusz 14:01:07
  Polecam zamiast pisania o sprawach nieistotnych . :https://wolnemedia.net/wielka-brytania-i-wielka-zdrada-polski/
 • @ireneusz 22:23:48
  Wystarczy poczytać . Myślę że tacy autorzy wiedzą co piszą . : http://www.pch24.pl/churchill-a-sowieci,5953,i.html
 • Kiedys napisalem na Neonie taki komentarz:
  "Polacy to najzdolniejszy narod na swiecie".Tak mawial przyjaciel moj, Leon Jozefowski.Zmarl nie tak dawno. Pilot bombowcow w wojnie o Anglie, zestrzelony przez Niemcow 4 razy,inzynier, wynalazca telefonu z klawiszami-US patent, wieloletni inzynier firmy Boeing, katolik,dzialacz w PNA(Polish National Aliance), szef rady parafialnej w moim kosciele, St.Stanislus w Rockford, Illinois.Moj sasiad przez kilkanascie lat.W wieku 75 lat biegal po ulicach jak nastolatek, syn jakiegos wysoko postawionego wojskowego Niemiec,(admirala, kapitana okretu?), juz nie pamietam.Tyle razy prosilem go by pamietniki spisal.Opowiadal , ze przyczyna dlaczego polscy piloci w dywizjonach angielskich dawali takiego czadu Niemcom w czasie 2 wojny swiatowej byly oczy.Sokoli wzrok, czego brakowalo angielskim pilotom.Genetyka.No coz, byl skromny, nie chcial o sobe ksiazek pisac a jedyne zaczepienie co po nim pozostalo to nekrolog:
  http://www.hngnews.com/milton_courier/community/obituaries/article_0b204f53-b08b-58d5-9b97-a1e7589157aa.html
 • Raczej bzdura. Gen Tatar i Mikołajczyk otrzymali od Roseveltas 12 mil $ dla AK (chcieli 100)
  Ppłk Dorotycz ps "Hańcza" zdołał z bazy we Wloszech przekazać ok. 8 milionów, Pozostałe około 5 i FON Rząd w Londynie prZekazał "Komitetowi Trzech"w obawie przed żądaniami zwrotu (koniec wojny, likwidacja AK i Rządu w Londynie). Gen Anders mając poparcie "aliantów" razem z Berią, Stalinem i wpływowymi sjonistami także w Rządzie RP (informowali aliantów o "winach" zbyt patriotycznych generałów i polityków polskich) żądal od ppłk "Hańczy" przekazania sobie tych 5 milionów, które ppłk Hańcza" przekazywał potajemnie na teren Niemiec kontrolowany przez dywizję gen Maczka, zgodnie z rozkazami uwolnionego z oflagu gen Bora Komorowskiego tj "Naczelnego Wodza" oszukując gen Andersa. Poza gen Andersem inni generałowie (było 27) i politycy zdawali sobie sprawę, że funduszami tymi nie będą mogli dysponować bez ich mafijnego "wyprania" do czego nie byli zdolni. "Hańcza" przekazał do Niemiec około 4 milionów a ostatni nieskutecznie ukrył przed Andersem w klasztorze. Anders oskarżył Hańczę o zabronione pzez siebie konszachty z reżimem warszawskim i Hańcza został aresztowany do wyjaśnienia, którym było znalezienie go jako samobójcy. Za ten milion zaufani Andersa otwierali przedsiębiorstwa, które wszystkie splajtowały ale i kupowali nieruchomości (także w Palestynie, prawdopodobnie od Arabów) które szyb ko drożały. Anders jako stalinowski Mojżesz kandydatów na nowohebrajczyków z ZSRR wcześniej napisał list do ppłk "Hańczy", w którym oskarżał gen Bora Komorowskiego o zbrodnie wojenne i ludobójstwo jako dowódcę powstania warszawskiego (chociaż gen Bor wynegocjował w warunkach kapitulacji przywrócenie praw Konwencji Haskiej i Genewskiej powstańcom i ludności ratując ich przed zagładą niechybną w czasie półrocznego postoju frontu w Warszawie nawet bez powstania). Norman Davies przytacza ten list (napisany w celu nakłonienia Hańczy do wydania dolarów) jako dowód bezsensu powstania.
  Z 27 polskich generałów tylko 4 z Andersem i Sosnkowskim otrzymało alianckie emerytury (ale Sosnkowskiemu nie pozwolono wjechać do USA i musiał osiedlić się w Kanadzie (jak galicyjscy SSmani, których Anders uratowal przed zwrotem do ZSRR). Inni pracowazli jako robotnicy .
 • @telewidzacy 20:45:24
  Ano nie . Gdzie jest polskie złoto ?. Kto je ukradł ?. http://legutowski.republika.pl/roz.html Reszta to w obronie mordowania wszystkich przez wszystkich . Krew na rękach po wojnie była niepotrzebna.
 • Powrót złota
  .
  "jak tłumaczą obecni zarządzający w kraju następcy polskiego "rządu na wygnaniu" nie opłaca się go przywieżć spowrotem do Polski. "

  nie tylko zarządzającym w Polsce się "nie opłaca", także tym na Ukrainie

  - https://marucha.wordpress.com/2014/03/17/zanim-oddamy-sie-sodomii/#comment-331790

  więcej na temat złota:

  - http://orbo.neon24.pl/post/130323,tajny-pakt-elit-usa-i-chin#comment_1288615

  i innych zjawisk.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

ULUBIENI AUTORZY