Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
9 postów 18 komentarzy

polska-kaliningrad

Tomasz Omański - Polak, bloger, dziennikarz polonijny. szef Stowarzyszenia Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie

Czy Rosja pomoże Polsce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polskie środowiska polityczne można z grubsza podzielić na dwie grupy.

Pierwsza, najliczniejsza twierdzi ze Rosja pragnie na Polskę po prostu napaść. Druga grupa, o wiele mniej liczna chciałaby widziec Federacje Rosyjską jako pomocnika czy wręcz „wyzwoliciela” Polski.

 

 

Na temat pierwszej grupy napisano już bardzo dużo, jednak warto zauważyć że autorami  poglądów jakoby Rosja jest zagrożeniem dla „całego cywilizowanego świata” wcale nie są Polacy.

Jak można zauważyć polscy głosiciele rosyjskiego zagrożenia, pochodzą z rożnych środowisk politycznych.

 

Co wiecej, środowiska te zwalczają się nawzajem, jednak ich wrogi stosunek wobec Rosji pozostaje niezmiennie ponad podziałami. Jest to swoisty papierek lakmusowy, pokazujący kogo naprawdę reprezentują te środowiska. Oczywiście mówię tu w sumie o wszystkich dziś obecnych w Sejmie, koncesjonowanych partiach politycznych. Ciekawostką jest również to że sejmowe partie powołujace się na Ruch Narodowy oraz spuściznę Dmowskiego, również głoszą otwarcie antyrosyjskie hasła, co wskazuje ze z Ruchem Narodowym tak naprawdę maja nie wiele wspólnego.

 

Spójrzmy również na drugą grupę, na niszowe jednak dość liczne ruchy polityczne w Polsce które upatrują w Rosji pomocnika i „starszego brata”. Najbardziej znanym przedstawicielem takich ruchów była partia Zmiana, jednak nie tylko, gdyż całe mnóstwo podobnych inicjatyw możemy odnaleźć na facebook.

 

Polacy należący do wyżej wymienionych grup, a wiec orędowników Rosji oraz jej zagorzałych wrogów popełniają ten sam błąd. Różnica polega tylko na tym że jedni robią to z wyrachowania lub głupoty a drudzy z najczęściej z naiwności.

 

Rosja nie napadnie na Polskę, czego boją się jedni z tych samych przyczyn z których Polsce nie pomoże, jak chcieli by drudzy.

Polska ją nie interesuje. Ani jako przyjaciel ani już tym bardziej jako przeciwnik. Polska jako kraj, spustoszony i astronomicznie zadłużony przez zachodnich okupantów nie może zaoferować Rosji absolutnie niczego.

 

Również jako przeciwnik Polska nie może być traktowana na serio, chyba że mowa o ewentualnych amerykańskich prowokacjach wymierzonych w Rosje z naszego terytorium.

 

Chciałbym zwrócić się przede wszystkim do tych szczerych jednak naiwnych Polaków, którzy sympatyzują różnym nierzadko dziwnym polsko-rosyjskim grupam.

Rosja ma cala masę wewnętrznych problemów z którymi się boryka. Kraj ten potrzebuje jeszcze parudziesięciu lat, by stać się bezkonkurencyjnym graczem na politycznej arenie. Zdają sobie z tego sprawe Amerykanie, stąd liczne antyrosyjskie sankcje. Ich prawdziwym celem jest nie pozwolić Rosji wzmocnić się. Wiedzą o tym również sami Rosjanie i dlatego skupiają się na wewnętrznej reorganizacji swego kraju a nie mesjanistycznych wizjach pomocy „braterskim narodam” jak to było w czasach ZSRR.

 

Tomasz Omański

 

KOMENTARZE

 • W końcu
  ktoś mądrze napisał o Rosji.
 • 5* ........... Tomku, w dóch kwestiach nie zgadzam się z Tobą
  1. Nie można twierdzić, że większość Polaków posądza Rosję o imperialne skłonności i że większość Polaków jest Rosji niechętna.

  Taki wniosek (niechęć do Rosji, posądzenie Rosji o planowanie napaści na RP) można wyprowadzić jedynie w oparciu o prezentowane opinie w powszechnych żydowskich mediach, które przecież nie reprezentują głosu Polaków.
  W żydowskich mediach, które w oczywisty sposób mają ogromny wpływ na opinię publiczną, nigdy nie pojawiają się przedstawiciele polskiej myśli narodowej. Jednak wpływ żydo-mediów na opinię publiczną jest mimo wszystko jest ograniczony, o czym świadczy frekwencja wyborcza - podawana przez oficjalne czynniki żydowskiego reżimu IIIRP, przez powszechne żydo-media i żydo-sondażownie frekwencja oscyluje wokół 50% i to przy założeniu, że nie są to fałszywe informacje. A takie założenie może być tylko wynikiem silnej dobrej woli z naszej strony, bo fałsz żydowskiego systemu (demokracji obywatelskiej) jest jego immanentną cechą.

  Możemy natomiast stwierdzić jedno: nie znamy prawdziwego stosunku Polaków do Rosji i Rosjan, ponieważ nie istnieją polskie, niezależne instytucje, które takie badania by prowadziły. Poleganie na fałszywej opinii żydowskich mediów jest błędem, ponieważ służą one celom syjonistycznej indoktrynacji, a nie społecznej informacj.

  2. Pomoc Rosji dla polskich niezależnych narodowych grup politycznych (czyli takich, które nie powstały z żydowskiej, agenturalnej inspiracji) rzeczywiście byłaby błędem w obecnej sytuacji, który mógłby kosztować życie członków takich takich grup.
  Nie znaczy to jednak, że obecna polityka Rosji w tym względzie jest słuszna. Politycy rosyjscy winni podjąć działania adekwatne do tych, które przeciw Rosji prowadzi syjonistyczny Zachód. A więc np., tak jak żydowski reżim IIIRP okrada polskiego podatnika na rzecz prowadzenia antybiałoruskiej i antyrosysjkiej propagandy w TvBielsat, tak samo Rosja winna podjąć kroki równoległe.
  Nie można twierdzić, że Rosji nie jest potrzebna Polska, Ukraina, Litwa, Słowacja, Czechy, itd., jako słowiańskie państwa współpracujące z Rosją na partnerskich, przyjaznych zasadach. Jest oczywiste, że im większy będzie obszar Europy wolny od żydowskiego kapitalizmu, od syjonistycznego imperializmu, tym większe będzie bezpieczeństwo całego naszego kontynentu, a pewnie i świata.
  Dlatego rosysjkie zaniechania na kierunku polityki medialnej są błędem i nie da się ich wytłumaczyć trudnościami gospodarczymi.
  Budowa politycznej świadomości słowiańskich narodów jest tak samo istotnym czynnikiem walki o utrzymanie pokoju, jak rozbudowa arsenałów militarnego odstraszania.
 • @Rzeczpospolita 11:38:46
  Absolutna zgoda- pisząc o większości, miałem na myśli nie tyle społeczeństwo co ruchy i partie polityczne a tu jest jednak pewna różnica.
  Ostatnio w wywiadzie dla Regnum na pytanie jakie sankcje ze strony Rosji zabolą najbardziej rządzących obecnie Polską, powiedziałem że najbardziej bolesne będzie zwiększenie ze strony Rosji ilości mediów nadających w j polskim.https://regnum.ru/news/polit/2305557.html
 • @Tomasz Omański 11:48:52
  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2017/08/0108763ddc.jpg

  ______________________

  Co jeszcze istotne, to to, iż uważam, że błędem strony rosyjskiej jest umożliwianie występów w rosyjskich mediach tzw. zawodowym Polakom (np. Jakub Korejba), których prawdziwym zadaniem jest stworzenie wizerunku Polaka niechętnego Rosji, wzbudzającego – co zrozumiałe – niechęć Rosjan do Polaków. Zdajemy sobie sprawę, że są to media kontrolowane przez żydowskie elementy w Rosji.

  Tomku, Twój artykuł jest także u nas:
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/08/06/czy-rosja-pomoze-polsce/

  Dariusz Kosiur
 • Należę do trzeciej grupy
  Czysto pragmatycznej, Rosja jest dla Polski gigantycznym rynkiem zbytu i powinniśmy utrzymywać poprawne relacje, a w handlu wręcz bliskie. Zawsze można się doagadać, jeśli się chce i nie przedklada fobii politycznych na gospodarkę. Polska zamiast być rynkiem zbytu dla Niemców i reszty Zachodu powinna przywrócić sensowne relacje z Rosją, zamiast ładować pieniądze polskiego podatnika w coraz bardziej banderowską Ukrainę
 • @finka 12:47:53
  Ja również. Przekonana jestem, że właśnie ten pogląd przeważa wśród myślących Polaków, jednak w przestrzeni medialnej najczęściej słychać histeryczne wrzaski pierwszej grupy i błagalne albo służalcze drugiej.
 • @finka 12:47:53
  Glosow pragmatycznych nie zobaczy sie w przestrzeni publicznej sterowanej przez media syjonistyczne( nie po to internet zostal udostepniony dla gawiedzi aby sobie dyskutowala ale raczej do jej kontroli i wylapywania niepokornych)
  Dlatego opieranie sie na oficjalnych przekazach medialnych,sadazach,partiach politycznych jest mylace i prowadzi do niewlasciwych,celowo mylnie-sterowanych konkluzji.
 • Rosja ZWASZE pomoże Polsce
  .
  jeś'li taki będzie jej interes. Jak już pisano: "sytuacja polityczna Polski wcale nie jest zła, tylko katastrofalna"

  - http://macgregor.neon24.pl/post/137727,oswiadczenie-onr-ws-sytuacji-na-bialorusi#comment_1376711

  Znaczenie Polski, Ukrainy jako kundli USA tak opisuje pan Friedman:

  - https://www.youtube.com/watch?v=UccLAgszLE8&t=8m50s
 • @
  To czy Rosja może Polsce pomóc jest wyjątkowo kuriozalnym pytaniem bo przede wszystkim nikt normalny takiej pomocy nie oczekuje , tym bardziej ,że Rosja jeszcze nigdy nikomu nie pomogła
 • autor
  ja bym chętnie przystał no to co szanowny autor pisze tylko przeszkadza mi jedno,to rosyjskie kumanie się z niemcami ,dla obydwóch Polska nie jest tak obojętna i raczej stoi na przeszkodzie
 • @mac 15:37:53
  ..jakże celna uwaga !
 • @Autor
  Błędnie napisany tytuł: jesteśmy odrębnymi cywilizacjami, a cywilizacje kierują się ZAWSZE własnym interesem. Zatem "pomoc" - w zamian za co?

  Natomiast - ogólne przesłanie notki jest jak najbardziej słuszne i właściwie ujmuje kwestię.
 • @ireneusz 22:01:43
  "w Polsce to głupota Polaków jest wszystkiemu winna"

  Oczywiście, że jest to praprzyczyna naszych kłopotów - to nasza słabość pozwoliła zwyciężyć naszym wrogom (żydo-katolickiemu Kościołowi i żydostwu).

  Jednak teraz nie tylko musimy zwalczyć naszą słabość, ale i pokonać naszych wrogów.
  Właśnie główną przyczyną naszej słabości jest kompletny brak umiejętności analitycznego myślenia i wskazania rzeczywistych zagrożeń.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:18:47
  Coraz bardziej zaczynam sie zgadzac z twoimi wnioskami-znaczenie zdania,slowa zalezy od cywilizacji i moze nieraz znaczyc calkowicie cos innego i nie wynika to tylko z tlumaczenia slownictwa ale glownie z kontekstu kulturowego czlonka danej cywilizacji ktory wypowiada dana kwestie np. dekalog jest chyba dobrym tego przykladem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:18:47
  "cywilizacje kierują się ZAWSZE własnym interesem" - owszem, to fakt.

  Własnym interesem kierują się także państwa (i pomniejsze podmioty także) i mają do tego święte prawo. I za każdym razem będzie to pomoc w zamian za coś, nigdy bezinteresowna - ważne, żeby było to obustronnie opłacalne.

  Dlaczego Rosja miałaby pomagać Polsce? - http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/139661,dlaczego-rosja-mialaby-pomagac-polsce
 • @ireneusz 22:13:32
  Temat Mateusza Piskorskiego- to przykład na to że okupant sięga już po środki najcięższego kalibru.
 • @Rzeczpospolita 22:56:25
  Czasami nie chce mi się nawet zwracać uwagi, ale czy Pan nie widzi powtarzających się błędów logicznych swego myślenia?
  Jeśli są to błędy "prywatne" - nie ma sprawy, ale jeśli miałyby oddziaływać na społeczeństwo - jest problem. I pytanie: czy ktoś taki nadaje się na pełnienie ważnych funkcji społecznych? Nawet jeśli byłoby to związane ze sferą li tylko medialną.

  "Własnym interesem kierują się także państwa (i pomniejsze podmioty także) i mają do tego święte prawo. I za każdym razem będzie to pomoc w zamian za coś, nigdy bezinteresowna - ważne, żeby było to obustronnie opłacalne."

  Po pierwsze należy rozróżniać interes państwa i interes społeczny; są różne i chociaż powinny być tożsame, często pojawiają się różnice. Warto i należy mieć to na uwadze.
  Po drugie - jeśli pomoc za coś, to stwarza to formę zależności. Cywilizacje (a państwa kierują się zasadami jakichś cywilizacji), realizują ZAWSZE własny interes, a cywilizacyjnie może to być tylko współpraca nie naruszająca własnych zasad o ile przynosi korzyści obu stronom.
  Pomoc jest świadczeniem odrębnym, które nie podlega w tym wypadku ocenie wg wskazanego kryterium. Powinna zatem być czymś "zrekompensowana", a to tworzy formę zależności.

  Przykładem błędnej pomocy, która w skutkach znacznie przyczyniła się do własnego upadku jest "odsiecz wiedeńska".

  Tu, odnośnie notki, nie należy pisać o pomocy, gdyż samo takie stawianie sprawy wtłacza nas w krąg zależności od dominacji rosyjskiej. (To dyplomacja - a ta jest ważna i wymaga adekwatnych określeń). Należy jedynie mówić o współpracy wzajemnie korzystnej polegającej na określonym działaniu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:35:08
  Nie dostrzegam różnic - patrzymy na to podobnie.

  Ewentualna pomoc ze strony Rosji (pomoc - nie podbój!), owszem wprowadza zależność, ale jest to zależność wzajemna.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY